TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Koleje Dolnośląskie z umową, Przewozy Regionalne bez
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 28.02.2017 15:11:56 8 komentarzy
Koleje Dolnośląskie z umową, Przewozy Regionalne bez

Samorząd województwa dolnośląskiego podpisał we wtorek umowę z Kolejami Dolnośląskim na przewozy pasażerskie w 2017 r. Do tej pory nie ma porozumienia z Przewozami Regionalnymi - drugim z przewoźników kolejowych w regionie.

Samorząd województwa dolnośląskiego podpisał we wtorek umowę z Kolejami Dolnośląskim na przewozy pasażerskie w 2017 r. Do tej pory nie ma porozumienia z Przewozami Regionalnymi - drugim z przewoźników kolejowych w regionie.

Koleje Dolnośląskie S.A. to spółka, która w całości należy do samorządu województwa i obsługuje regionalne połączenia kolejowe. Wartość podpisanej we wtorek umowy to 75 mln zł. To dofinansowanie, które pozwoli kolejowej spółce na wykonanie w 2017 r. przewozów pasażerskich na trasach o łącznej długości około 7 mln kilometrów.

Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa dolnośląskiej Jerzy Michalak, Koleje Dolnośląskie z roku na rok zwiększają ilość pracy i zmniejszają jej koszty. "To kolejna umowa, w której otrzymujemy większą liczbę połączeń za mniejszą wartość dopłaty. W tym roku za jeden pociągokilometr zapłacimy 11,12 zł, podczas gdy w zeszły było to 12,41 zł" - powiedział Michalak.

Wicemarszałek poinformował we wtorek również, że nadal nie ma porozumienia z Przewozami Regionalnymi - drugim z przewoźników kolejowych w regionie. W tej spółce kolejowej samorząd województwa dolnośląskiego ma 3 proc. udziałów.

Zdaniem Michalaka Przewozy Regionalne oczekują od samorządu województwa dolnośląskiego dopłaty z wykonanie usług w 2017 r. w kwocie około 53 mln zł. "To propozycja nieefektywna ekonomicznie, ponieważ za każdy pociągokilometr musielibyśmy płacić Przewozom Regionalnym 14,72 zł" - powiedział wicemarszałek.

Michalak dodał, że w grudniu ubiegłego roku Przewozy Regionalne proponowały kwotę dopłaty w wysokości 49,17 mln zł. "Uważamy, że jest to kwota obowiązująca (?) Oczekujemy zatem od Przewozów Regionalnych dookreślenia pod względem formalnym oczekiwań finansowych" - powiedział Michalak.

Samorząd województwa do tej pory nie zapłacił Przewozom Regionalnym za usługi wykonywane od początku roku. "Nie możemy tego zrobić, ponieważ nie została podpisana umowa roczna, która jest podstawą do wypłaty. Po drugie zaś wniosek o zapłatę ma braki formalne, które muszą zostać uzupełnione przez prezesa Przewozów Regionalnych" - powiedział Michalak.

Rzecznik Przewozów Regionalnych Mikołaj Turowski powiedział PAP, że zarząd kolejowej spółki dąży do rozmów z samorządem województwa dolnośląskiego. "Chcemy się spotkać i porozmawiać, rozwiązać tę sprawę tak, by każda ze strony była zadowolona. Nie ma przy tym zagrożenia, że pociągi Przewozów Regionalnych nie wyjadą na trasy Dolnego Śląska" - powiedział Turowski.

Pytany o różnice między grudniową o obecną propozycją Przewozów Regionalnych powiedział, że "warunki negocjacji uległy zmianie". "My chcemy rozmawiać, zależy nam na porozumieniu" - mówił Turowski. Rzecznik dodał przy tym, że Dolnośląskie jest jedynym województwem, które nie podpisało umowy z Przewozami Regionalnymi.

Wicemarszałek Michalak podkreślił również, że liczba połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku będzie rosnąć. "Zwracam się tu do pracowników Przewozów Regionalnych. Będzie więcej pracy dla kolejarzy" - mówił.

W zeszły tygodniu działająca w Dolnośląskim Oddziale Przewozów Regionalnych "Solidarność" przedstawiła władzom województwa petycję z postulatami. Wśród nich znalazło się m.in. żądanie podpisania trzyletniej umowy na świadczenie usług transportowych z Dolnośląskim Oddziałem Przewozów Regionalnych we Wrocławiu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Dolnośląskie
Przewozy Regionalne
dolnośląskie
 • we – 28.02.2017

  Podpisać na 15 lat i wymagać zakupu 20 nowych ezt. Jeśli za 3 lata nie będzie co najmniej 5 to rozwiązać umowę. Proste.

 • advisor – 28.02.2017

  Ale będzie wycie Patologii Regionalnej... brawa dla Dolnego Śląska!

 • www – 28.02.2017

  PR zaproponował kwotę za umowę, która została zaakceptowana. Od tego czasu PR nie chce zgodzić się na to co sam zaproponował. To normalne? Normalne, bo PR ma w swojej historii całą masę takich numerów, które doprowadziły do powstania wojewódzkich kolei. Widocznie niczego się nie nauczyli.

 • PodróżującyPoEUROPIE – 28.02.2017

  Wynocha soliaruchy z PRy z Dolnego Śląska ,

 • relista – 01.03.2017

  W grudniu umowa powinna być już podpisana a nie negocjowana. Dwa miechy praca na kredyt,ciekawe czy odsetki pójdą z konta marszałka czy podatników.Nieudolna praca UM.

 • K – 01.03.2017

  Odsetki od czego, że tak głupio zapytam?

 • yogeeboo – 01.03.2017

  odsetki od tego że ktoś (PR) bez umowy pracuje za bezdurno - licząc na to, że ktoś inny mu zapłaci za coś czego nie kupił.....

 • K – 01.03.2017

  A chyba, że tak. To powodzenia życzę...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!