TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Koleje Dolnośląskie mają swojego krasnala!
InfoRail.pl - Opublikowano: 02.02.2018 20:01:13
Krasnal Kolei Dolnośląskich (foto: KD)

Do zespołu regionalnego przewoźnika Dolnego Śląska dołączył nowy pracownik. Od 2 lutego pasażerów na legnickim dworcu kolejowym będzie obsługiwał krasnal-kolejarz. Nazywa się "KaDecik".

Do zespołu regionalnego przewoźnika Dolnego Śląska dołączył nowy pracownik. Od 2 lutego pasażerów na legnickim dworcu kolejowym będzie obsługiwał krasnal-kolejarz. Nazywa się "KaDecik".

Krasnale na co dzień są związane z Wrocławiem. Koleje Dolnośląskie – jako przewoźnik łączący mieszkańców całego regionu – postanowiły wykorzystać możliwość usytuowania rzeźby poza granicami miasta, o co mogą starać się firmy wywodzące się ze stolicy Dolnego Śląska.

"KaDecik" to pierwszy wrocławski krasnal w Legnicy. Został on wyposażony w rekwizyty kolejowe, takie jak gwizdek, czapka konduktorska i mundur. Imię zostało wybrane przez samych pasażerów w konkursie przeprowadzonym na facebookowym profilu spółki, do którego zgłoszono kilkadziesiąt propozycji.

Poprzez krasnala-kolejarza chcieliśmy podkreślić więzi z dwoma bardzo ważnymi dla nas miastami. Wrocławiem, w którym Koleje Dolnośląskie zostały powołane do życia oraz Legnicą. To tutaj mamy swoją siedzibę i tutaj bije serce KD – komentuje Cezary Pacamaj, wiceprezes zarządu Kolei Dolnośląskich.

Krasnale to jeden z najpopularniejszych symboli Wrocławia. O to, skąd się wzięły, od lat spierają się historycy, dziennikarze oraz sami wrocławianie. Popularną teorią ich genezy jest działanie w latach 80. ruchu Pomarańczowa Alternatywa, którego członkowie za pomocą humoru walczyli z absurdami komunistycznych czasów, malując na murach podobizny krasnali.

Pierwsze rzeźby pojawiły się w mieście ponad dekadę temu i z sukcesem wpisały się w przestrzeń miejską. Obecnie figurek jest ponad 300. Opiekunami są instytucje miejskie, przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Koleje Dolnośląskie
dworzec
Legnica