TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kolej w aglomeracji warszawskiej straciła pasażerów. Przez remonty
InfoRail.pl - Opublikowano: 20.02.2019 08:28:05
Kolej w aglomeracji warszawskiej straciła pasażerów. Przez remonty

Podczas gdy wszystkie środki transportu w aglomeracji warszawskiej zanotowały wzrost liczby pasażerów w 2018 roku, kolej ich straciła.

Podczas gdy wszystkie środki transportu w aglomeracji warszawskiej zanotowały wzrost liczby pasażerów w 2018 roku, kolej ich straciła.

Przez remonty. W ubiegłym roku PKP PLK prowadziły prace na liniach grodziskiej, otwockiej i radomskie, a także na linii obwodowej. Jak poinformował dyrektor ZTM Warszawa Wiesław Witek było to głównym powodem odpływu pasażerów od kolei. Jako jedyna wynik dodatki zanotowała Warszawska Kolej Dojazdowa, która przejęła część pasażerów od Kolei Mazowieckich i SKM Warszawa.

Liczę na to, że po remontach wszystko wróci do normy – z optymizmem stwierdził Witek. Zeszły rok faktycznie dla kolei w aglomeracji warszawskiej nie był zbyt udany, co potwierdzają przedstawione przez ZTM liczby. Z usług Szybkiej Kolei Miejskiej w 2018 roku skorzystało ponad 18,9 mln pasażerów. Liczba ta stanowi 1,6 proc. wszystkich przejazdów w 2018 r. W 2017 r. SKM przewiozła ok. 23,1 mln pasażerów. Oznacza to spadek o 18 proc. Został on spowodowany zeszłorocznymi remontami infrastruktury kolejowej i związanymi z tym skróceniami tras oraz zawieszeniem części kursów miejskiego przewoźnika kolejowego – podał w komunikacie ZTM.

W statystykach podanych przez Zarząd uwzględniono także inne kolejowe podróże w stołecznej aglomeracji, wykonane w ramach Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD. Było ich łącznie ponad 35,7 mln (ok. 3 proc. wszystkich przejazdów). W ramach wspomnianej oferty biletowej Koleje Mazowieckie przewiozły w 2018 r. ok. 30,9 mln osób, a Warszawska Kolej Dojazdowa – ponad 4,7 mln pasażerów. W przypadku pierwszego z ww. przewoźników również mamy do czynienia ze spadkiem (ok. 3 proc.) w porównaniu do 2017 r. Wówczas z usług samorządowego przewoźnika skorzystało w stołecznej aglomeracji 32 mln pasażerów. W tych danych także widać wpływ remontów torów na liczbę podróżnych. Jak wspomniano wzrost zanotowała natomiast Warszawska Kolej Dojazdowa – w 2017 r. jej pociągami przewieziono 4,1 mln osób korzystających ze wspólnego biletu. Oznacza to, że przewoźnik zanotował w 2018 r. wzrost na poziomie 14 proc.

W 2018 roku Szybka Kolej Miejska wykonała pracę przewozową na poziomie 13,8 mln wzkm za 145,2 mln zł zaś Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa odpowiednio łącznie 5,9 mln pockm w ramach Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD za 177 mln zł.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Mazowieckie
SKM Warszawa
ZTM Warszawa
remont