TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kolej linowa na Zbójnicką Kopę znowu kursuje
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 28.12.2018 19:35:23
Kolej linowa na Zbójnicką Kępę znowu kursuje (foto: MR)

Kolej linowa na Zbójnicką Kopę w Szczyrku od piątku znów wywozi narciarzy – poinformował Krzysztof Brożyna ze Szczyrk Mountain Resort.

Kolej linowa na Zbójnicką Kopę w Szczyrku od piątku znów wywozi narciarzy – poinformował Krzysztof Brożyna ze Szczyrk Mountain Resort.

Wyciąg, który został oficjalnie otwarty tydzień temu, w Wigilię się zatrzymał. GOPR ewakuowało z trasy ponad 20 osób.

"Po pozytywnej decyzji komisji transportowego dozoru technicznego kolej została dopuszczona do eksploatacji i od piątkowego rana funkcjonuje" – powiedział.

Wyciąg na Zbójnicką Kopę to najnowsza inwestycja SMR. Narciarze są wywożeni sześcioosobowymi kanapami, które mają osłony przed wiatrem i podgrzewane siedzenia. Trasa liczy blisko 1,7 tys. m. W ciągu godziny na górę wyjedzie 2 tys. osób.

W Wigilię wyciąg stanął. "Przyczyną zatrzymania było gwałtowne oblodzenie liny, które nastąpiło w wyniku bardzo wysokiej wilgotności powietrza i padającego deszczu. Jednocześnie w ciągu godziny temperatura spadła ok. 6 st., od 0 do -6 st. (…) Sytuacja była nie do przewidzenia. Zadziałały systemy bezpieczeństwa, które unieruchomiły kolej. One reagują przy takich anomaliach. Żeby uniknąć wychłodzenia narciarzy podjęta została decyzja o ich ewakuacji z kanap kolejki" – powiedział Brożyna.

W piątek warunki śniegowe na trasach w Szczyrku były dobre. Utrzymywała się jednak spora wilgotność. Termometry w dolinie wskazywały 3 st., a w partiach szczytowych 0 st. Widoczność ograniczała mgła.

SMR oprócz kolei wybudował przed obecnym sezonem również 700-m trasę, która połączyła Zbójnicką Kopę z należącą do Centralnego Ośrodka Sportu nartostradą Ondraszek. W ten sposób ośrodki zostały połączone w obu kierunkach. Dotychczas można było jedynie zjechać ze Skrzycznego w kierunku Hali Skrzyczeńskiej. Żeby jednak wrócić na trasy COS, narciarze musieli podchodzić pod górę.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kolej linowa
Szczyrk