TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kilkuset studentów zachęconych do podróży Kolejami Śląskimi
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 03.10.2017 08:49:44
Kilkuset studentów zachęconych do podróży Kolejami Śląskimi

Kilkuset studentów skorzystało już z nowych ofert Kolei Śląskich, które proponują im przejazdy za symboliczną złotówkę. Studenci i uczniowie to ok. jedna trzecia z ok. 15,5 mln pasażerów tego przewoźnika.

Kilkuset studentów skorzystało już z nowych ofert Kolei Śląskich, które proponują im przejazdy za symboliczną złotówkę. Studenci i uczniowie to ok. jedna trzecia z ok. 15,5 mln pasażerów tego przewoźnika.

Na październik KŚ przygotowały ofertę "Studenciak" dla osób, które zaczynają studia. Studenci pierwszych lat mogą od 19 września kupować imienny bilet miesięczny dla wybranej relacji - za 1 zł. Od początku września obowiązuje też bilet "Studenciak – weekend". Za 1 zł każdy student z ważną legitymacją może przejechać wybranym połączeniem tam i z powrotem w ciągu jednego weekendu.

Te oferty specjalne to główne elementy ogłoszonego przez Koleje Śląskie w 2017 r. "Roku Studenta". Przed rozpoczęciem tego przedsięwzięcia przedstawiciele spółki spotykali się z przedstawicielami uczelni regionu i organizacji studenckich, a następnie m.in. przygotowali i wdrożyli rozwiązania mające zachęcać studentów do podróżowania pociągami.

"Rok akademicki ledwo co się rozpoczął, a już prawie pięciuset studentów skorzystało ze specjalnych ofert Kolei Śląskich" - przekazał w poniedziałek rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek. "Chcemy przekonać żaków, aby na początku roku akademickiego sprawdzili, czy podróż koleją jest dla nich atrakcyjną formą dotarcia na uczelnie" - wyjaśnił.

Przedstawiciel przewoźnika wskazuje, że konsultacje i wspólne z uczelniami działania przełożyły się już też na inne zmiany. Z myślą o studentach KŚ wprowadziły bezpośrednie połączenia między dwoma ośrodkami akademickimi - Katowicami i Cieszynem; poprawiły też ofertę na trasie Katowice - Bytom - Tarnowskie Góry – Lubliniec, m.in. wprowadzając tam zmodernizowane pociągi.

Spółka umożliwiła też chętnym studentom odbywanie praktyk w swoich działach (skorzystało z nich już kilka osób). Ponadto, przekazała, że dzięki wspólnym staraniom jej władz, samorządu Chorzowa oraz Uniwersytetu Śląskiego, na linii Chorzów Batory – Bytom, czyli początkowym odcinku tzw. magistrali węglowej, powstanie nowy przystanek kolejowy.

Przystanek Chorzów Uniwersytet ma mieścić się między stacjami Chorzów Batory i Chorzów Miasto, a więc w sąsiedztwie kampusów Uniwersytetu Śląskiego i Wyższej Szkoły Bankowej, a także chorzowskiego szpitala miejskiego. Przedsięwzięcie jest na wcześniejszym etapie przygotowań, niż w przypadku innej zmiany na tej samej linii nr 131 - czyli przesunięcia przystanku Bytom Północny.

Na przełomie lipca i sierpnia zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowała o zgodnej z wnioskiem Kolei Śląskich i samorządu Bytomia ostatecznej decyzji o przesunięciu tego przystanku o kilkaset metrów na północ, w rejon wiaduktu kolejowego przy przelotowej ul. Strzelców Bytomskich. Umożliwi to m.in. skomunikowanie regionalnych pociągów z komunikacją miejską.

Zmiany te KŚ wprowadzają, by zwiększać atrakcyjność oferty dla pasażerów. Służyć temu ma też planowane na 2018 r. wycofanie wszystkich dzierżawionych od spółki Przewozy Regionalne ok. 20 pociągów starego typu EN57. Spółka odbiera już bowiem nowe pociągi z ostatniego zamówienia, które mają je w pełni zastąpić; pierwszy pojazd typu Elf 2 bydgoskiej Pesy wyjechał na trasę w połowie września br.

Ogółem na podstawie ubiegłorocznej umowy z Pesą, będącej efektem wspólnego przetargu samorządu województwa i Kolei Śląskich, dotąd zamówiono 19 nowych pociągów (13 w zamówieniu podstawowych i sześć na podstawie tzw. prawa opcji). Możliwy jest jeszcze zakup kolejnych paru pojazdów – w tzw. zamówieniu uzupełniającym. Po tych zakupach KŚ mają korzystać wyłącznie z nowoczesnego lub zmodernizowanego taboru.

Należące do samorządu woj. śląskiego Koleje Śląskie na 11 liniach przewożą blisko 16 mln pasażerów rocznie. Roczny budżet przewoźnika to ok. 200 mln zł. Od 2016 r. obowiązuje go 10-letnia umowa na wykonywanie przewozów – z roczną dotacją do poziomu 140 mln zł. Władze regionu zdecydowały o takim okresie umowy, by umożliwić długofalowe decyzje inwestycyjne.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Śląskie
bilet