TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kijów: Dalsze spekulacje odnośnie szerokiego toru do Wiednia
Roland von Bagratuni - Opublikowano: 13.05.2008 13:31:49
Kijów: Dalsze spekulacje odnośnie szerokiego toru do Wiednia

Jak informuje agencja RBK Ukraina, prezes rosyjskich kolei РЖД/RŽD Władymir Jakunin oznajmił, że jeszcze w tym roku wykonana zostanie dokumentacja projektu budowy szerokotorowej linii kolejowej od Koszyc do Wiednia przez Bratysławę.

Jak informuje agencja RBK Ukraina, prezes rosyjskich kolei РЖД/RŽD Władymir Jakunin oznajmił, że jeszcze w tym roku wykonana zostanie dokumentacja projektu budowy szerokotorowej linii kolejowej od Koszyc do Wiednia przez Bratysławę. Dzięki temu Magistrale Transkoreańska i Transsyberyjska uzyskają bezpośrednie połączenie z europejską siecią kolejową (już mają poprzez stacje przeładunkowe na granicach i LHS –przyp. red.). Budowa tej linii według wstępnych szacunków kosztować będzie 4-6 mld dolarów. Zdaniem Jakunina, inwestycja ta gotowa ma być do 2012 roku.
Jednakże ukraińscy obserwatorzy są zdania, że megalomański pomysł słowackiego premiera Roberta Ficó, to nic innego, jak „wyrzucenie pieniędzy przez okno“, bowiem o dwa-trzy razy taniej byłoby zbudowanie tej linii na absolutnie nizinnym i gładkim jak stół terenie Węgier, od miasta Kisvárda prosto jak strzelił przez Hajdúnánás, Jászladány, Dabas, Pusztaszabolcs i Sopron. Budowa tej linii przez Słowację będzie droższa nawet od kosztów swojego czasu mozolnie zbudowanej przez Tito kolei Belgrad - Bar i niepotrzebnie będzie wiła się w górę i w dół przez strome góry i głębokie doliny Słowacji, znacznie przedłużając przebieg pociągów.
Komentator radia Kijów jest jednak zdania, że to raczej od Sławkowa w Polsce przez Czechy należałoby budować szeroki tor, bowiem od granicy ukraińskiej do Sławkowa istnieje już szerokotorowa - 1520 mm linia towarzystwa LHS. Ze Sławkowa do Wiednia - podkreślił „to już tylko jeden skok“, jest więc naprawdę bezsensowne dublowanie tej linii. (Polska strona nie widzi korzyści dla kraju z przedłużenia LHS –przyp. red.).

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Polska
LHS
Słowacja
SRT
ZSR
Rosja
RZD
Ukraina
UZ
Austria
OBB
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.