TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Katowice: Miniaturowa replika najsłynniejszej stacji IV RP
MICHAŁ WROŃSKI , POLSKA DZIENNIK ZACHODNI, 08.05.2008 - Opublikowano: 08.05.2008 14:05:14
Katowice: Miniaturowa replika najsłynniejszej stacji IV RP

Studenci Politechniki Śląskiej zbudowali wierną replikę stacji kolejowej we Włoszczowie. Swoją pracę oficjalnie zaprezentują jutro na Wydziale Transportu w Katowicach.

Studenci Politechniki Śląskiej zbudowali wierną replikę stacji kolejowej we Włoszczowie. Swoją pracę oficjalnie zaprezentują jutro na Wydziale Transportu w Katowicach. Choć sami twórcy makiety zarzekają się, iż chcieli w ten sposób uczcić 30-lecie Centralnej Magistrali Kolejowej, to niemal każdy kojarzy Włoszczowę z inicjatywą byłego wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, który doprowadził do powstania w tej maleńkiej miejscowości najsłynniejszej stacji IV RP.
- CMK to prawdziwy ewenement. Od samego początku trasa przystosowana była do przejazdu pociągów z prędkością 250 km/godz. Nigdy nie wykorzystano jednak tych możliwości z powodu braku odpowiedniego taboru i obecnie pociągi osiągają tam szybkości 160 km/godz. Mimo tego przejazd z Katowic do Warszawy zajmuje 2,40 godz. - zachwyca się Aleksander Drzewiecki ze Studenckiego Koła Naukowego 'Advectus', który koordynował przygotowywanie makiety.
Budowa trwała dziesięć miesięcy. Wcześniej studenci dwa razy odwiedzili Włoszczowę i sfotografowali wszystkie szczegóły, które mogłyby się przydać przy odtworzeniu stacji.
- Planów nie dostaliśmy. W PKP nikt na ten temat w ogóle nie chciał rozmawiać. Usłyszeliśmy tylko, że temat jest śliski, bo polityczny - śmieją się studenci i zapewniają, że kolejarskie obawy były nieuzasadnione: to nie miał był dowcip, ani satyryczny komentarz do rzeczywistości.
Miniaturową wersję stacji Włoszczowa Północ zbudowano w skali 1:87. Podczas budowy zużyto 100 metrów kabla. Postawiono 27 semaforów, 7 zwrotnic elektrycznych i 2 rogatki. Sygnalizacja działa dokładnie tak, jak ta prawdziwa, a cały ruch sterowany jest przez komputer. Koszty pokryła uczelnia. - Przecież dla studentów to świetna okazja do praktycznej nauki transportu kolejowego - podkreśla prof. Marek Sitarz z Katedry Transportu Szynowego Politechniki Śląskiej.
Otwarcie Włoszczowy w skali mikro nastąpi jutro (09.05.2008) o godz. 13 w budynku PŚl. przy ul. Krasińskiego 8.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Katowice
Politechnika Śląska
Włoszczowa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.