TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kampania 2019: Koleje Śląskie do Pyskowic, kolej miejska dla Knurowa i Gierałtowic
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 10.10.2019 18:15:51
Kampania 2019: Koleje Śląskie do Pyskowic, kolej miejska dla Knurowa i Gierałtowic

Wspieranie projektu Kolei Metropolitalnej, uruchamianie nowych połączeń kolejowych i przystanków, stawianie na ekologiczny transport publiczny – obiecują przedstawiciele KW SLD, startujący w wyborach parlamentarnych w woj. śląskim.

Wspieranie projektu Kolei Metropolitalnej, uruchamianie nowych połączeń kolejowych i przystanków, stawianie na ekologiczny transport publiczny – obiecują przedstawiciele KW SLD, startujący w wyborach parlamentarnych w woj. śląskim.

Zobowiązali się, że jako parlamentarzyści będą wspierali projekt rozbudowy i modernizacji transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i walczyli o to, by te inwestycje w co najmniej połowie były finansowane z budżetu państwa.

"Podstawowa zasada proponowana przez lewicę – pociąg do każdego powiatu, autobus do każdej gminy" – oświadczył podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty i lider listy w okręgu sosnowieckim. Jak ocenił, transport publiczny jest obecnie zbyt drogi, co wyklucza z korzystania z niego wielu najuboższych.

Wśród przedstawionych podczas konferencji obietnic w dziedzinie transportu w regionie znalazły się m.in. pociągi co 10 minut, 66 nowych przystanków, 317 kilometrów nowych tras, tramwaje dwusystemowe, monorail Katowice-Siemianowice, tramwaj Tychy-Mikołów-Gliwice, kolej miejska dla Zagłębia i połączenie Kolei Śląskich do Pyskowic.

"Jeżeli zostaniemy wybrani, gwarantujemy jedną rzecz – dzień i noc będziemy chodzili za tym, aby 50 procent na to przyszło z rządu i z centrali" – oświadczył Czarzasty.

Maciej Konieczny, jedynka na liście komitetu wyborczego SLD w okręgu katowickim, podkreślił, że obywatele chcą nowoczesnego państwa, w tym sprawnego transportu publicznego. O ile w regionie powstała sieć dróg, wiele do życzenia pozostawia transport szynowy - wskazał.

Pozytywnie ocenił przygotowany przez naukowców z Politechniki Śląskiej projekt Kolej Metropolitalnej (w listopadzie br. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zamierza ogłosić przetarg na wykonanie studium wykonalności dla tej kolei). Jak powiedział, jest to projekt ambitny, rozłożony na kilkanaście lat i kosztowny – bo szacowany na 17 mld zł - ale taka kolej realnie poprawi jakość życia i rozwój regionu.

"Jako lewica chcemy powiedzieć jedno – że to jest projekt, który zasługuje na finansowanie centralne (…)" – oświadczył Konieczny, zapewniając że parlamentarzyści jego ugrupowania będą o to walczyć. Kandydat dodał, że lewica chce też stworzyć monorail, czyli kolej jednoszynową łączącą Katowice z Pyrzowicami i Siemianowicami.

Kandydatka do Senatu w okręgu nr 75 Gabriela Morawska-Stanecka zwracała uwagę na wykluczenie transportowe, dotykające szczególnie mieszkańców małych miejscowości. Jak mówiła, dotyczy to wielu osób starszych, ale też uczniów dojeżdżających do szkoły. "W małych miejscowościach to ogromny problem" – wskazała.

Jak podkreślała liderka listy do Sejmu w okręgu gliwickim Wanda Nowicka, lewica stawia nie tylko na dostępność transportu, ale i ekologię. Jak mówiła, podstawowym środkiem podróżowania powinna być kolej, uzupełniana o tramwaje, trolejbusy i autobusy o napędzie elektrycznym lub gazowym.

Przypomniała, że niektóre śląskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. "Czy chcemy takiego Śląska? Nie – chcemy takiego Śląska, w którym smogu nie będzie" - powiedziała Nowicka. Obiecała m.in. połączenie Kolei Śląskich do Pyskowic i kolej miejską dla Knurowa i Gierałtowic.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Śląskie
śląskie
kampania wyborcza
  • Krzysztof Kantor – 10.10.2019

    A co z pociągiem w Jastrzębiu-Zdroju? bo byl kiedys temat przywrócenia kolei...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.