TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kalisz stawia na diesle. Dziewiątka z Euro 6
InfoBus.pl - Opublikowano: 11.01.2017 17:27:50 4 komentarze
Kalisz stawia na diesle. Dziewiątka z Euro 6

Kalisz wyda 20 mln zł na niskoemisyjne autobusy, oświetlenie ulic i centrum przesiadkowe. Pieniądze pochodzą z wielkopolskiego RPO.

Zakup dziewięciu autobusów niskoemisyjnych, budowa węzła przesiadkowego przy ul. Majkowskiej oraz modernizacja oświetlenia ulicznego - takie inwestycje będą możliwe po zmianach w budżecie Kalisza na 2017 r. Całkowita wartość projektu wynosi 20 mln zł.

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Kalisza w środę radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2017 r. Dochód miasta wzrośnie o 14 mln zł. Pieniądze pochodzą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Z uzasadnienia do projektu uchwały wynika, że dotacja zostanie przeznaczona na zakup dziewięciu autobusów niskoemisyjnych, budowę węzła przesiadkowego przy ul. Majkowskiej oraz modernizację oświetlenia ulicznego. Całkowita wartość projektu wynosi 20 mln zł.

-"Celem projektu jest dążenie do poprawy jakości powietrza w Kaliszu poprzez rozwój niskoemisyjnego systemu transportu publicznego. Podejmowane działania mają uświadomić mieszkańcom, że aby komfortowo i bezpiecznie podróżować po Kaliszu, nie trzeba poruszać się samochodem osobowym. Projekt ma prowadzić do wzrostu znaczenia ruchu rowerowego i pieszego, a w konsekwencji do obniżenia emisji zanieczyszczeń powietrza" - powiedział PAP prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.

Przy ul. Majkowskiej powstanie węzeł przesiadkowy. Będzie się on składać z miejsc postojowych dla autobusów i parkingu Park&Ride, wyposażonego w samoobsługową stację naprawy rowerów, dwóch zatok przystankowych z wiatami, automatu biletowego i tablicy LED z informacją pasażerską.

Na osiedlach Majków, Chmielnik i Dobrzec zmodernizowane zostanie oświetlenie uliczne poprzez zamontowanie 994 energooszczędnych lamp LED.

Kalisz vs. smog

Dzisiaj kaliskie Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Kaliszu poinformowało, że zanieczyszczenie powietrza w mieście jest przekroczone o 200 procent. W ocenie MCZKiSO znaczący wpływ na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w mieście mają spaliny samochodowe. "W 100-tysięcznym Kaliszu zarejestrowanych jest 150 tysięcy pojazdów. To bardzo dużo" - powiedział Karman. Centrum zaleciło ograniczenie ruchu samochodowego poprzez korzystanie z np. komunikacji publicznej.

Prezydent Sapiński nie zamierza jednak wprowadzić bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. -"Darmowe przejazdy dla posiadaczy pojazdów osobowych zostają wprowadzone przy przekroczeniu poziomu zanieczyszczenia o 600 proc." - wskazał prezydent. Swoją decyzję Sapiński tłumaczył względami ekonomicznymi.

-"Jeden dzień obsługi Kaliskich Linii Autobusowych kosztuje miasto około 65 tys. zł. Każdego dnia przewoźnik sprzedaje bilety za kwotę 25-30 tys. zł. Łatwo obliczyć, że dziesięć dni bezpłatnych przejazdów kosztowałoby miasto blisko milion złotych" - powiedział prezydent.

Jak wynika z raportu WHO, Kalisz znajduje się na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
KLA Kalisz
unia
RPO
 • PawelNed – 11.01.2017

  Przepraszam , ale chyba ktos sie pomylil 25-30tys. x 10 = 250-300tys. Nie milion

 • Ostra-wianka – 11.01.2017

  Niesamowicie idą do przodu. 10 samochodów kupuje Spółka, kolejne 9 miasto (w tym 5 hybryd). Razem 19 NOWYCH autobusów w rok ! Pozazdroscic.

 • farafiu – 11.01.2017

  Ale czego wymagasz od Kalisza? To będą pierwsze nówki od 2013 roku, także życzyć im sukcesu.

 • Niemiec – 12.01.2017

  Kretynskie wsiadanie pierwszymi drzwiami..

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!