TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jest szansa na połączenia Kaliningrad – Trójmiasto już od marca
InfoRail.pl - Opublikowano: 31.01.2018 09:27:29
Jest szansa na połączenia Kaliningrad – Trójmiasto już od marca (źródło: Twitter)

Trwają rozmowy w sprawie uruchomienia na stałe połączenia Kaliningrad – Braniewo – Trójmiasto.

Trwają rozmowy w sprawie uruchomienia na stałe połączenia Kaliningrad – Braniewo – Trójmiasto.

I o ile po stronie rosyjskiej sprawa wydaje się prosta, o tyle w Polsce trzeba pogodzić interesy co najmniej podmiotów. To Przewozy Regionalne i Urzędy Marszałkowskie – Pomorski i Warmińsko-Mazurski.

Już po testowym przejeździe, który odbył się na początku stycznia, strona rosyjska jasno dawała do zrozumienia, że takie połączenie jest potrzebne. Stąd też ich starania o uruchomienie na stałe takiego połączenia. Według aktualnych założeń pociągi miałyby kursować raz w tygodniu – w soboty, począwszy od marcowej korekty rozkładu jazdy. Scenariusz byłby dokładnie taki sam jak w czasie przejazdu testowego. Składy – polski i rosyjski – spotykałyby się na stacji w Braniewie, gdzie następowałaby przesiadka.

Teraz piłka jest po stronie Przewozów Regionalnych. Przewoźnik musi przygotować rozkład jazdy, a także oszacować koszty uruchomienia pociągów, które przejeżdżałyby przez dwa województwa – pomorskie i warmińsko-mazurskie. Potrzebna jest zatem ich akceptacja ze strony Urzędów Marszałkowskich.

Techniczne aspekty połączenia mają zostać omówione podczas roboczego spotkania, które zaplanowano na luty. Być może po nim pojawią się konkrety.

Przypomnijmy, że 5 stycznia trasę Kaliningrad – Trójmiasto pociągi pokonały w około 5 godzin (wraz z odprawą celną i paszportową oraz przesiadką do innego pociągu).

Poranny pociąg wyjechał z Gdyni o 5.56. i o 8.08. był w Braniewie. Tam po kontroli paszportowo - celnej w budynku stacji oraz przesiadce do pociągu rosyjskiego pasażerowie o 9.45 wyruszyli do Kaliningradu. Do celu dotarli o 10.13 czasu polskiego, o 11.13 czasu lokalnego. Pociąg z Kaliningradu wyjechał o 8.17 czasu lokalnego i o 8.45. czasu polskiego (podróż trwa prawie 1,5 godziny) był w Braniewie. Na przejściu granicznym po kontroli paszportowo-celnej i przesiadce do pociągu Przewozów Regionalnych podróżni o 9.58 wyruszyli do Gdyni i o 12.29. dotarli do celu.

Druga para pociągów wyruszyła po południu, z Gdyni o 16.45 i zgodnie z rozkładem w Kaliningradzie miał być o 20.28 czasu lokalnego. Natomiast z Kaliningradu pociąg wyjechał o 18.22 czasu lokalnego i w Gdyni miał być o 22.05.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Przewozy Regionalne
Kaliningrad
Braniewo
Gdynia
Rosja