TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jest śledztwo ws. wykolejenia pociągu we Wronkach
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 15.05.2018 13:13:29
Jest śledztwo ws. wykolejenia pociągu we Wronkach (foto: PAP)

Prokuratura Rejonowa w Szamotułach prowadzi śledztwo w sprawie wykolejenia pociągu we Wronkach. Zdarzenie miało miejsce w miniony czwartek, do tej pory trwa usuwanie skutków wykolejenia.

Prokuratura Rejonowa w Szamotułach prowadzi śledztwo w sprawie wykolejenia pociągu we Wronkach. Zdarzenie miało miejsce w miniony czwartek, do tej pory trwa usuwanie skutków wykolejenia.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus poinformowała we wtorek, że postępowanie dotyczy sprowadzenia nieumyślnie katastrofy w komunikacji, która zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Ewentualnym winnym popełnienia przestępstwa grozi nawet pięcioletnie więzienie.

Do wykolejenia pociągu towarowego relacji Łaziska Średnie-Police Chemia doszło 10 maja we Wronkach; skład z 29 wagonami był załadowany węglem. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Ruch pociągów jadących trasą Poznań-Krzyż-Szczecin przez stację Wronki wznowiono po jednym torze w minioną sobotę. Maszynista posiadał stosowne uprawnienia do prowadzenia pociągu i był trzeźwy.

"Przed wjazdem na wiadukt kolejowy maszynista zauważył na wskaźniku manometru spadek ciśnienia i natychmiast włączył hamowanie. Lokomotywa wraz z trzema wagonami zatrzymała się na wiadukcie kolejowym nad rzeką Wartą, natomiast dwanaście wagonów wykoleiło się i przewróciło na wiadukcie nad ulicą Sierakowską, blokując również drugi z torów. Pozostałe wagony składu kolejowego pozostały na torach. Zawartość przewróconych wagonów częściowo wysypała się na nasyp kolejowy oraz na ulicę pod wiaduktem" – podała rzeczniczka.

Jak wyjaśniła, na miejscu zdarzenia przeprowadzono oględziny, w trakcie których stwierdzono, że ok. 2 km od miejsca wykolejenia się składu doszło do uszkodzenia pociągu - na torach odnaleziono urwany element podwozia wagonu oraz zerwane śruby mocujące. Dodała, że śledczy zabezpieczyli do dalszych badań m.in. uszkodzone elementy wagonu. Ponadto przesłuchano świadków, zabezpieczono monitoring, gromadzona jest dokumentacja.

Wykolejony skład został usunięty z torów w minioną niedzielę. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowała PAP w poniedziałek, że usuwanie skutków zdarzenia potrwa prawdopodobnie do soboty. Na odcinku ok. 400 metrów trwa naprawa zniszczonego toru, potem zostanie zawieszona i wyregulowana sieć trakcyjna.

Pociągi od soboty kursują przez Wronki bez komunikacji zastępczej i bez objazdów, które powodowały, że czas podróży wydłużał się od 45 do ponad 120 min.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wykolejenie
Wronki