TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jest porozumienie. Będzie modernizacja linii w Toruniu
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 09.07.2018 15:42:57
Jest porozumienie. Będzie modernizacja linii w Toruniu

Porozumienie w spawie modernizacji linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Miasto - Toruń Wschodni długości 5,8 km w poniedziałek podpisały władze PKP SA, PKP PLK SA i Torunia.

Porozumienie w spawie modernizacji linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Miasto - Toruń Wschodni długości 5,8 km w poniedziałek podpisały władze PKP SA, PKP PLK SA i Torunia.

W ramach projektu zmodernizowane zostaną torowiska, dworce Toruń Miasto i Toruń Wschodni, most kolejowy przez Wisłę im. Ernesta Malinowskiego, a także powstanie ścieżka dla pieszych i rowerzystów wzdłuż mostu i zostanie przebudowana infrastruktura drogowa w sąsiedztwie dworców.

"Kolej zmienia się na naszych oczach. Realizujemy ogromny program inwestycyjny na kolei, w perspektywie do 2023 r. zainwestowanych zostanie około 100 mld zł. Są to rzeczy epokowe, które spowodują, że polska kolej stanie się konkurencyjna wobec transportu drogowego, stanie się przyjazna dla pasażerów, będzie taką koleją, o jakiej marzymy. W województwie kujawsko-pomorskim, w ramach krajowego programu kolejowego, na inwestycje przeznaczonych zostanie niespełna 3 mld zł" - powiedział obecny przy podpisaniu porozumienia wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Podkreślił, że zawarte porozumienie pokazuje, że jest możliwa współpraca na różnych poziomach - kolejowej i samorządowej. Zaznaczył, że taki model powinien być stosowany jak najczęściej i w jak największym zakresie.

"Dzięki inwestycji w Toruniu zwiększona zostanie przepustowość linii łączącej Bydgoszcz z Toruniem, dzięki czemu poprawimy komfort podróży w ramach infrastruktury kolejowej" - dodał Bittel.

Członek zarządu PKP SA Andrzej Olszewski wskazał, że dla PKP SA głównym zadaniem jest modernizacja dworców i jest to realizowane z powodzeniem. Programem inwestycji dworcowych objętych został około 200 obiektów.

"Cieszę się, że w Toruniu renowację przejdą dwa dworce: Toruń Miasto i Toruń Wschodni. Walory historyczne obu dworców zostaną zachowane, ale jednocześnie obiekty będą dostosowane do funkcji, które powinny spełniać w XXI w. Będą to dworce bardzo funkcjonalne" - zapewnił Olszewski.

Członek zarządu PKP SA zaznaczył, że poza dworcami w Toruniu, w regionie zostaną zmodernizowane dworce Mogilno, Kołodziejewo, Janikowo, Włocławek, Złotnik Kujawskie i Bydgoszcz Zachód.

Członek zarządu PKP PLK SA Włodzimierz Żmuda poinformował, że na dworcu Toruń Miasto zostanie w pełni przebudowana infrastruktura, w tym tory i peron, tunel przejście dla podróżnych, powstanie infrastruktura dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Spółka odnowi też most kolejowy przez Wisłę - wymienione zostaną tory i elementy konstrukcji oraz zabezpieczona zostanie całość przed korozją.

Prezydent Torunia Michał Zaleski podał, że miasto zajmie się budową ścieżki wzdłuż mostu i przebudową infrastruktury drogowej przy dworcach. Zaznaczył, że koszt całej modernizacji linii kolejowej będzie znany po ogłoszeniu przetargów, ale może to być nawet 400 mln zł.

Inwestycja będzie realizowana w ramach programu BiT City II, przewidującym dalszą integracje w zakresie transportu Bydgoszczy i Torunia. Przetarg na dokumentację projektową ma zostać ogłoszony w ciągu miesiąca, a prace nad nią potrwają około 1,5 roku. Całe przedsięwzięcie ma zostać ukończone do 2023 r. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
Toruń