TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jeden bilet na dwa pociągi i śląskie zabytki
TransInfo,pl - Opublikowano: 03.10.2017 14:23:38
Jeden bilet na dwa pociągi i zabytki z listy UNESCO

Bilet na śląski "Srebrny pociąg" można kupić w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich na dworcu głównym w Katowicach oraz na bytomskim peronie wąskotorówki – przed jej odjazdem.

Ofertę niedzielnych wycieczek z Katowic do wpisanej ostatnio na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach będą kontynuowały podczas tegorocznej jesieni Koleje Śląskie i stowarzyszenia opiekujące się cennymi zabytkami.

"Srebrny pociąg" kursował już we wszystkie niedziele października i listopada ub. roku. Nazwana tak oferta umożliwiła na podstawie jednego biletu przejazd samorządowymi Kolejami Śląskimi z Katowic do Bytomia, dalej przejazd kolejką wąskotorową prowadzoną przez Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych - do Tarnowskich Gór, a następnie zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra, będącej pod opieką Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

W ub. roku z oferty łączącej dwa ważne obiekty Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego (kolejkę i kopalnię srebra) skorzystało ponad 600 osób. Jak podały we wtorkowej informacji Koleje Śląskie, w tym roku "Srebrny pociąg" wyruszy ponownie 8 października i będzie jeździł w każdą niedzielę do 17 grudnia.

"Tarnogórskie obiekty Szlaku Zabytków Techniki zostały 9 lipca wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlatego spodziewamy się, że w tym roku zainteresowanych naszą akcją będzie jeszcze więcej. Coraz więcej osób chce poznać miejsce, w którym na Górnym Śląsku rozpoczęła się rewolucja przemysłowa. Srebrny pociąg jest ku temu doskonałą okazją" - ocenił członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik.

"W ubiegłym roku nasze wagony były obłożone średnio w 90 proc. Przewoziliśmy nie tylko miłośników kolei i amatorów turystyki, ale także całe rodziny z dziećmi, które pragnęły spędzić w ciekawy sposób niedzielne, jesienne popołudnie" - zaznaczył prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych Kamil Czarnecki.

Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przypomniał, że podczas ostatniej edycji ubiegłorocznego "Srebrnego pociągu" zorganizowano grę terenową.

"W tym roku nasi goście również będą mogli wziąć w niej udział. Wystarczy zgłosić się do kasy biletowej, pobrać kartę do gry, udać się na teren Skansenu Maszyn Parowych i rozpocząć poszukiwania zagonionego pociągu. Po zaznaczeniu wszystkich odpowiedzi, gracze wracają do kasy, aby otrzymać pamiątkowy gadżet" - zapowiedział Rudnicki.

Bilet na "Srebrny pociąg" można kupić w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich na dworcu głównym w Katowicach oraz na bytomskim peronie wąskotorówki – przed jej odjazdem. Na jego podstawie można pojechać do Bytomia rozkładowym pociągiem Kolei Śląskich relacji Katowice – Lubliniec (ok godz. 13.30), a następnie specjalnym kursem kolejki wąskotorowej (ok. godz. 14.20) do przystanku Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra.

Na zwiedzenie kopalni i położonego przy niej Skansenu Maszyn Parowych przewidziano ponad 2,5 godz. Bilet upoważnia też do przejazdu powrotną wąskotorówką do Bytomia (ok. godz. 17.50) i dalej, rozkładowym pociągiem Kolei Śląskich do Katowic (ok. godz. 18.40). Przewoźnicy podają orientacyjne godziny odjazdów, ponieważ 15 października oraz 10 grudnia korygowany będzie rozkład jazdy pociągów Kolei Śląskich - o kilka minut zmieniać się ma wówczas godzina odjazdów pociągów z Katowic oraz Bytomia.

Przedstawiciele obsługującego kolejkę Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych akcentują, że współpraca z samorządowym przewoźnikiem i opiekunem cennego, popularnego turystycznie zabytku to dla nich m.in. sposób na przedłużenie kursowania pociągów wąskotorowych poza sezon wakacyjny.

Koordynatorzy oferty przypominają, że w skład wąskotorówki wchodzą wagony częściowo otwarte, a temperatura w kopalni wynosi ok. 10 stopni Celsjusza, dlatego na wyprawę należy zabrać cieplejszy strój i wygodne obuwie.

Pociągi uruchamiane w ramach oferty "Srebrny pociąg" są dofinansowywane z budżetu woj. śląskiego.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
Koleje Śląskie
Śląskie