TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jaśkowiak: Poznań dobrze przygotowany do PKM
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 13.06.2018 13:48:58
Jaśkowiak: Poznań dobrze przygotowany do PKM

Poznań jest dobrze przygotowany do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) – zapewnia prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. System działa od niedzieli; przygotowanie stolicy Wielkopolski do startu PKM krytykuje m.in kandydat PiS na prezydenta Poznania.

Poznań jest dobrze przygotowany do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) – zapewnia prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. System działa od niedzieli; przygotowanie stolicy Wielkopolski do startu PKM krytykuje m.in kandydat PiS na prezydenta Poznania.

Poznańska Kolej Metropolitalna to projekt komunikacyjny współfinansowany przez wielkopolski samorząd, miasto Poznań, powiat poznański oraz gminy i powiaty położone wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. System na razie połączył stolicę regionu z Grodziskiem Wielkopolskim, Nowym Tomyślem, Jarocinem i Wągrowcem. W kolejnych latach połączeń ma przybywać. W godzinach szczytu składy na trasach PKM kursują co pół godziny.

Jacek Jaśkowiak powiedział PAP, że Poznańska Kolej Metropolitalna to "ogromny, z niecierpliwością wyczekiwany przez mieszkańców Poznania i metropolii, projekt". "Biorąc pod uwagę możliwości, jakimi dysponowaliśmy, jesteśmy dobrze przygotowani do uruchomienia PKM. Zdaję sobie sprawę, że przed nami jeszcze szereg inwestycji, które poprawią warunki korzystania z PKM oraz zniwelują utrudnienia dla osób dojeżdżających indywidualnie" – powiedział. Jaśkowiak podkreślił też, że przedsięwzięcie "celnie trafiło w oczekiwania mieszkańców Poznania i zaangażowanych w projekt gmin".

W ostatnich dniach brak przygotowania stolicy Wielkopolski do startu PKM krytykował m.in. kandydat PiS na prezydenta miasta Tadeusz Zysk. Jego zdaniem "PKM to dobra rzecz, sukces, ale porażka dla Poznania: nie ma przejazdów bezkolizyjnych, nie ma przystanków kolejowych, w ich pobliżu nie ma parkingów Park&Ride".

Z kolei prezes zarządu poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Kukiz'15 Bartosz Garczyński ocenił w tym tygodniu, że nieprzygotowane do wdrożenia PKM "miasto spotkań biznesowych zamienia się na naszych oczach w miasto nieudanego eksperymentu komunikacyjnego autorstwa lewicowego prezydenta".

Jacek Jaśkowiak przyznał, że ma świadomość, że zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów wiąże się dla użytkowników dróg ze zwiększeniem czasu oczekiwania na przejazdach kolejowych.

"Będziemy chcieli sobie z tym problemem jak najszybciej poradzić, choćby poprzez wybudowanie tunelu pod torami na ul. Grunwaldzkiej. Natomiast priorytet dla transportu zbiorowego to rozwiązanie powszechnie stosowane w europejskich metropoliach. Musimy zabezpieczyć mieszkańcom możliwość sprawnego poruszania się, a PKM to właśnie odpowiedź na takie potrzeby" - podkreślił.

Jak dodał, uruchomiony właśnie system "daje możliwość szybkiego i komfortowego dotarcia do zakładów pracy i szkół w Poznaniu, ponadto pomaga podjąć decyzję o rezygnacji z jazdy samochodem, co może przełożyć się na ograniczenie ruchu kołowego i zanieczyszczenia powietrza w Poznaniu i rejonie".

"Zainteresowanie mieszkańców gmin położonych wzdłuż czterech linii, na których PKM już funkcjonuje, jest bardzo duże. Otrzymujemy postulaty, by zwiększyć liczbę połączeń oraz wydłużyć zestawy pociągów" – powiedział Jacek Jaśkowiak.

Docelowo PKM obejmie swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania; składy będą dojeżdżać do stacji: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Września, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły. W godzinach szczytu przewozowego składy będą jeździć co ok. 30 minut. Zakończenie wdrażania projektu przewidziane jest na 2021 rok i uzależnione od zakończenia remontów poszczególnych linii kolejowych przez PKP PLK.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
PKM
  • Michał Skrzecz – 13.06.2018

    Wiec niechaj Kukiz I spolka zajmie sie muzyka a nie polityka. A PiS to tylko przeszkadza Poznaniowi w inwestycjach a zajmuje sie glupotami takimi jak np. Pomnik "smutnego hipisa"

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.