TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jakie będą nowe małopolskie pociągi? Pasażerowie podpowiedzieli
InfoRail.pl - Opublikowano: 12.04.2018 15:57:37
Jakie będą nowe małopolskie pociągi? Pasażerowie podpowiedzieli (foto: UMWM)

Znamy już wyniki trzytygodniowej ankiety jaką Małopolski Urząd Marszałkowski przeprowadził pomiędzy mieszkańcami korzystającymi z kolei.

Znamy już wyniki trzytygodniowej ankiety jaką Małopolski Urząd Marszałkowski przeprowadził pomiędzy mieszkańcami korzystającymi z kolei.

Osobny przedział dla pasażerów podróżujących z rowerami, dodatkowe udogodnienia dla osób niesłyszących i niewidomych, większa liczba rozkładanych foteli, montaż podłokietników, ładowarek USB, dodatkowych tablic informacyjnych oraz stolików 40x25 pomiędzy siedzeniami "vis a vis" – to tylko niektóre udogodnienia, które podpowiedzieli. Urząd Marszałkowski

Otrzymaliśmy dziesiątki propozycji, jakie dodatkowe udogodnienia wprowadzić, by pociągi województwa były najbardziej komfortowymi pojazdami w Europie. Co najważniejsze, większość z pomysłów uda się zrealizować i zamontować w najnowszych pojazdach, które kupimy jeszcze w tym roku – mówi marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Największa liczba pomysłów, jakie zgłosili pasażerowie dotyczyła wygody i komfortu podróżowania. Pasażerowie chętnie wypowiedzieli się w przedmiocie aranżacji wnętrza pojazdów, wygody foteli i ich rozmieszczenia oraz organizacji stref do przewozu rowerów. Dzięki temu w czterech nowych pojazdach, które kupi województwo wydzielone zostaną specjalne przedziały dla rowerzystów, wyposażone w 10 stojaków rowerowych. By kierowcy dwóch kółek mogli bez problemu wsiąść do pociągu nie tamując ruchu, przedziały zostaną oznakowane dużymi i łatwo dostrzegalnymi piktogramami umieszczonym na zewnątrz pojazdu.

Jeszcze wygodniejsze będą także siedzenia – w pojazdach zamontowane zostaną ergonomiczne fotele dla pasażerów, z profilowaną tapicerką siedziska, oparcia i zagłówka oraz dodatkowymi podłokietnikami. Oprócz gniazdek elektrycznych przy fotelach znajdą się także ładowarki USB. Zmienią się także wymiary stolików. Te wmontowane w układzie "vis a vis" będą znacznie większe - 40x25 cm. Nowością będzie także montaż stolików w układzie "rzędowym" – w oparciu siedzenia fotela poprzedzającego miejsce siedzące. Dla większej wygody pasażerów wnętrza pojazdów zostaną dodatkowo wyciszone, wzrośnie także liczba wewnętrznych tablic informacyjnych. Co więcej, wszystkie pojazdy zostaną wyposażone w moduł GPS, po to by umożliwić uzyskanie informacji o aktualnej lokalizacji pociągu.

Nie zapomniano także o poprawieniu komfortu osób niepełnosprawnych. Zastosowany zostanie m.in. system wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną na długości wagonu z miejscami dla niepełnosprawnych oraz oznaczenia w języku Braille'a dla osób niewidomych. Pomyślano także o specjalnej aranżacji wnętrza tak, by w umożliwić montaż automatów z napojami i przekąskami.

Wśród ciekawych pomysłów zgłoszonych przez pasażerów, które w miarę możliwości zostaną zrealizowane w przyszłości znalazły się także: propozycja wyodrębnienia specjalnych przedziałów zabaw dla dzieci, wydzielenie miejsc dla osób podróżujących ze zwierzętami oraz montaż specjalnych mocowań do przewożenia sprzętu narciarskiego. Pojawiła się także sugestia stworzenia przedziału I klasy. Tylko po co? W pociągach Województwa Małopolskiego pierwszą klasą jeżdżą przecież wszyscy – stwierdza Urząd Marszałkowski.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Małopolska
Koleje Małopolskie
ezt