TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Jaki tabor Arriva wyśle do lotniska Chopina?
InfoRail.pl - Opublikowano: 24.04.2018 13:12:51 1 komentarz
Jaki tabor Arriva wyśle do lotniska Chopina?

To tajemnica przedsiębiorcy. Zakładając jednak, że stacja przy lotnisku jest krańcową wydaje się, że połączenie z Wejherowa powinno być obsługiwane zestawem push&pull.

To tajemnica przedsiębiorcy. Zakładając jednak, że stacja przy lotnisku jest krańcową wydaje się, że połączenie z Wejherowa powinno być obsługiwane zestawem push&pull.

Patrząc na rozkład jazdy zaproponowany przez Arrivę, z Wejherowa do Lotniska Chopina, w około 5 godzin, pociągi powinny kursować odcinkowo z prędkością do 160 km/h. Wydaje się zatem, że połączenie będzie obsługiwane przez składy wagonowe, pozyskane od DB. Przypomnijmy, że Arriva wchodzi w skład grupy Deutsche Bahn. Z pozyskaniem odpowiedniego taboru nie powinno być zatem problemu.

Jak już informowaliśmy na łamach InfoRail.pl zanim pociągi Arrivy pojadą z Wejherowa do Lotniska Chopina zaczną kursować na trasie skróconej z Gdyni do Warszawy Zachodniej.

Konkurencja?

Na to wygląda. Swoje wątpliwości zgłosiły m.in. PKP Intercity, które w swoim wniosku z 23 stycznia 2018 r. o badanie równowagi ekonomicznej wskazała, że połączenia przedstawione we wniosku Arrivy są zaplanowane w godzinach zbliżonych do istniejących połączeń PKP Intercity, gdyż:

- w relacji Warszawa – Gdynia odjazd uruchamianego przez PKP Intercity pociągu TLK Wybrzeże ze stacji Warszawa Centralna planowany jest dla rozkładu jazdy 2018/2019 na godz. 14:35, tj. 2 godziny 18 min. przed planowanym odjazdem pociągu Arrivy;

- w relacji Gdynia – Warszawa odjazd ze stacji Gdynia Główna uruchamianego przez PKP Intercity pociągu TLK Małopolska planowany jest dla rozkładu jazdy 2018/2019 na godz. 06:57, tj. 1 godzinę po planowanym odjeździe pociągu Arrivy.

W ocenie PKP Intercity istnieje ryzyko, iż nowe połączenia Arrivy "przejmą" część pasażerów korzystających z wymienionych połączeń, co wpłynie negatywnie na rentowność umowy o świadczenie usług publicznych. Według analiz PKP Intercity realny jest scenariusz zakładający istotny "odpływ" pasażerów po uruchomieniu nowego pociągu przez Arrivę.

Zdaniem PKP Intercity jakakolwiek utrata pasażerów we wskazanych pociągach niesie za sobą bezpośredni wpływ na wysokość dotacji, jaką organizator przewozów przyznaje na dofinansowanie swoich przewozów. Obawy PKP Intercity nie zostały podzielone przez UTK. Podobnie jak te, zgłaszane przez Koleje Mazowieckie, które wyraziły obawę, że przejazd pociągów Arrivy linią średnicową spowoduje komplikacje w ruchu pociągów tego przewoźnika objętych służbą publiczną z powodu niedostatecznej przepustowości wskazanej linii. W opinii Kolei Mazowieckich uruchomienie pociągu Arrivy przy zachowaniu dotychczasowych reguł tworzenia rozkładu jazdy pociągów lotniskowych doprowadzi do konieczności odwołania co najmniej jednego z ww. pociągów, co wpłynie na obniżenie przychodu tego przewoźnika regionalnego ze sprzedaży biletów, a zatem skutkować będzie spadkiem przychodów uzyskiwanych z działalności w ramach umowy o świadczenie usług publicznych.

Arriva proponuje całkiem ciekawe godziny kursowania swojego pociągu. Wyjazd z Pomorza wcześnie rano i powrót w godzinach wieczornych. Rzeczywiście takie połączenie może odebrać część pasażerów zwłaszcza PKP Intercity. Planowane rozkład jazdy znajdziecie na grafikach.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Arriva
Warszawa
Gdynia
lotnisko
Wejherowo
  • kolejFAN – 26.04.2018

    tego ze zdjęcia na pewno nie wyśle. Nie róbcie takich głodnych kawałków dla gawiedzi..

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !