TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Inspektorzy wycofują z ruchu kolejne autobusy szkolne
- Opublikowano: 20.09.2019 12:00:18
Inspektorzy wycofują z ruchu kolejne autobusy szkolne; fot. GITD

Trwa akcja ITD Bezpieczna droga do szkoły. W całym kraju inspektorzy sprawdzają gimbusy. Przedstawiamy wyniki z województwa świętokrzyskiego, dolnośląskiego i śląskiego.

Trwa akcja Inspekcji Transportu Drogowego Bezpieczna droga do szkoły. W całym kraju inspektorzy sprawdzają gimbusy. Przedstawiamy wyniki z województwa świętokrzyskiego, dolnośląskiego i śląskiego.

Świętokrzyskie

17 września dwa niesprawne autobusy szkolne wycofała z ruchu świętokrzyska Inspekcja Transportu Drogowego. Jeden pojazd nie spełniał norm zadymienia spalin, a drugi nie został poddany badaniu technicznemu po udziale w kolizji drogowej. Z kolei w poniedziałek (16 września) patrol świętokrzyskiej ITD skontrolował 4 autobusy dowożące uczniów do jednej ze szkół w powiecie opatowskim. Podczas kontroli stanu technicznego i dokumentów okazało się, że 2 pojazdy nie mogą uczestniczyć w ruchu drogowym.

W pierwszym przypadku inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny autobusu za naruszenie wymagań ochrony środowiska. Poziom zadymienia emitowanych spalin przekraczał dopuszczalne normy, co było również powodem wydania kierowcy zakazu dalszej jazdy.

W drugim przypadku autobus nie był dopuszczony do ruchu. Zgodnie z dowodem rejestracyjnym badanie techniczne było przeprowadzone 4 kwietnia bieżącego roku i ważne do 4 października. Jednak w maju policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, ponieważ uczestniczył on w kolizji drogowej. Od tego czasu autobus nie przechodził żadnych badań technicznych. W tym przypadku kierowcę ukarano mandatem i otrzymał zakaz dalszej jazdy. Konsekwencje finansowe grożą również osobie zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie.

Śląsk

Siedemnaście skontrolowanych pojazdów i siedem zatrzymanych dowodów rejestracyjnych z powodu złego stanu technicznego. To efekt jednodniowej kontroli szkolnych busów, przeprowadzonej przez śląską Inspekcję Transportu Drogowego.

Wady układu hamulcowego,wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmiernie zużyte opony, oraz nadmierne luzy w elementach układu kierowniczego i układu zawieszenia miały pojazdy, które w środę 18 września zostały skontrolowane na parkingu w Katowicach. Śląscy inspektorzy ITD rozstawili przy ul. Grażyńskiego mobilną stację diagnostyczną, przez którą przejeżdżały kontrolowane busy. Pojazdy wykorzystywane są do przewozu dzieci na zajęcia do jednego z zespołów szkolno-przedszkolnych w Katowicach.

Inspektorzy skontrolowali w sumie siedemnaście pojazdów. Z powodu wykrytych usterek technicznych konieczne był zatrzymanie siedmiu dowodów rejestracyjnych. Śląska inspekcja zapowiada kolejne kontrole autobusów szkolnych z użyciem nowoczesnej mobilnej stacji diagnostycznej.

Dolny Śląsk

19 września także dolnośląscy inspektorzy wycofali z ruchu autobus szkolny, przy wschodniej obwodnicy Wrocławia. Pojazd, którym dzieci dojeżdżały na zajęcia do Świętej Katarzyny miał niebezpieczne wady w układzie hamulcowym - stwierdzono zbyt dużą różnicę sił hamowania hamulca roboczego na pierwszej osi (40%) oraz na drugiej osi (33%). Brakowało też wymaganego podczas kontroli wypisu z licencji.

Ponadto w toku kontroli stwierdzono brak wymaganego dokumentu (wypisu z licencji). Kierowca autokaru został ukarany mandatem. Wobec przewoźnika i zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie wszczęto postępowanie administracyjne. Dowód niesprawnego pojazdu został zatrzymany a przewoźnik zobowiązany do usunięcie usterki.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontrola
ITD
Dolnośląskie
Śląskie
Świętokrzyskie