TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

IC Rejewski - pociąg PKP Intercity nazwany na cześć wybitnego polskiego matematyka
InfoRail.pl - Opublikowano: 12.12.2017 08:45:10
IC Rejewski - pociąg PKP Intercity nazwany na cześć wybitnego polskiego matematyka (foto: PKP IC)

W niedzielę, 10 grudnia br. po raz pierwszy w trasę z Bydgoszczy do Warszawy wyruszył pociąg IC Rejewski, nazwany na cześć słynnego bydgoskiego matematyka - Mariana Rejewskiego.

W niedzielę, 10 grudnia br. po raz pierwszy w trasę z Bydgoszczy do Warszawy wyruszył pociąg IC Rejewski, nazwany na cześć słynnego bydgoskiego matematyka - Mariana Rejewskiego.

Z okazji inauguracyjnego kursu PKP Intercity przygotowało dla pasażerów edukacyjną akcję - łamigłówki logiczne, materiały informacyjne o kryptologu oraz słodki poczęstunek. W uroczystym przejeździe pociągu udział wzięła córka Mariana Rejewskiego - Pani Janina Sylwestrzak, a na dworcu w Bydgoszczy pojawił się dr Krzysztof Osiński – pracownik naukowy zajmujący się kryptologią.

Pociąg z kryptologią w tle

Wraz z wprowadzeniem rozkładu jazdy na sezon 2017/2018 po raz pierwszy w trasę wyruszył skład IC Rejewski, który pojechał z Bydgoszczy do Warszawy. Podczas inauguracyjnego przejazdu PKP Intercity przygotowało dla pasażerów pociągu szereg atrakcji. Każdy otrzymał drewnianą łamigłówkę logiczną z językową zagadką, grę miejską zachęcającą do zwiedzania Bydgoszczy szlakiem Mariana Rejewskiego, materiały informacyjne o kryptologu oraz słodki poczęstunek. W pierwszą podróż pociągu z Bydgoszczy do stolicy wybrała się córka Mariana Rejewskiego, Pani Janina Sylwestrzak.

Nazwa wybrana przez pasażerów

Skład InterCity relacji Bydgoszcz – Warszawa był jednym z 16, które wzięły udział w tegorocznej edycji plebiscytu na nazwy pociągów. W tym roku internauci mogli wybierać spośród propozycji bezpośrednio związanych z regionem, do lub z którego kursuje dany skład. Pociąg z Bydgoszczy otrzymał nazwę Rejewski. W ten sposób uczczono dokonania wybitnego bydgoskiego kryptologa, Mariana Rejewskiego. Ostatnia edycja plebiscytu na nazwy cieszyła się dużym zainteresowaniem – pasażerowie łącznie oddali ponad 78,5 tys. głosów.

Skład IC Rejewski będzie kursował codziennie na odcinku Bydgoszcz – Warszawa – Bydgoszcz, zatrzymując się po drodze na stacjach m.in. w Solcu Kujawskim i Toruniu. Połączenie jest obsługiwane nowoczesnym oraz komfortowym składem FLIRT3.

Marian Rejewski (ur. 16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy, zm. 13 lutego 1980 roku w Warszawie) – polski matematyk i wybitny kryptolog, który razem z Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim w 1932 roku złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Umożliwiło to odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji Niemców podczas II wojny światowej, co pośrednio przyczyniło się do zwycięstwa aliantów. Rejewski był twórcą tzw. "bomby kryptologicznej" oraz prekursorem nowoczesnych metod łamania szyfrów. Za rozwiązanie szyfru maszynowego Enigma Rejewski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, natomiast za działalność we Francji w warunkach konspiracyjnych przyznano mu Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami. Kryptolog otrzymał także nominację na podporucznika w Korpusie Oficerów Łączności, a po kilku miesiącach awans na porucznika. Dla uhonorowania dokonań polskich matematyków i kryptologów, 25 stycznia obchodzony jest Dzień Kryptologii.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP Intercity
Bydgoszcz
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.