TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Grupa Trakcja ze stratą
PAP - Opublikowano: 11.05.2018 11:19:43

Grupa Trakcja szacuje, że jej strata netto w I kwartale 2018 roku wyniosła 22,5 mln zł, strata brutto ze sprzedaży 8 mln zł, a przychody ze sprzedaży 205,1 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Grupa Trakcja szacuje, że jej strata netto w I kwartale 2018 roku wyniosła 22,5 mln zł, strata brutto ze sprzedaży 8 mln zł, a przychody ze sprzedaży 205,1 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się, że strata netto grupy wyniesie 5,6 mln zł, a przychody 152,7 mln zł.

Według wstępnych danych na poziomie jednostkowym strata netto wyniosła 9,6 mln zł, strata brutto ze sprzedaży 2,8 mln zł, a przychody 170,2 mln zł.

"Czynniki, które miały najistotniejszy wpływ na poziom przychodów ze sprzedaży oraz wyniki I kwartału 2018 roku, to charakterystyczna dla podmiotów działających w branży budowlanej sezonowość sprzedaży, która cechuje się znacznie niższym poziomem uzyskiwanych przychodów w pierwszym kwartale roku i generowaniem znacznej części przychodów ze sprzedaży w drugiej połowie roku kalendarzowego. Ponadto w okresie I kwartału 2018 roku spółka rozliczała kontrakty pozyskane w latach ubiegłych, w trudnym okresie ofertowym dla branży, i w związku z tym realizowane na niskiej rentowności" - podała Trakcja.

Spółka dodała, że na wyniki I kwartału miał również wpływ nadzwyczajny wzrost cen materiałów budownictwa infrastrukturalnego, usług podwykonawczych i kosztów płac.

"Ponadto spółka ponosi koszty związane z dywersyfikacją działalności na rynku energetyki zawodowej i ponownym wejściem w segment tramwajowy (rynek miejski). Co więcej spółka kontynuuje przygotowywanie działalności na rynkach zagranicznych, na których wybrane programy inwestycyjne sięgają 2030 roku" - napisano w komunikacie.

Grupa poinformowała, że w okresie I kwartału podpisała umowy o łącznej wartości powyżej 0,4 mld zł netto, co stanowi wzrost o około 71 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2017. Portfel zamówień Trakcji na koniec marca wynosił ok. 2 mld zł netto, co stanowi wzrost o ok. 45 proc. rdr.

Trakcja przedstawi wyniki za I kwartał 17 maja 2018 roku.

Konsensus PAP Biznes w oparciu o prognozy pięciu biur maklerskich wskazywał, że przychody Trakcji w I kwartale 2018 r. spadły rdr o 10,5 proc. do 152,7 mln zł. Oczekiwania analityków na poziomie przychodów wahały się od 132 mln zł do 206 mln zł.

Analitycy oczekiwali, że EBITDA wyniesie tyle samo ile przed rokiem, czyli 1,5 mln zł (oczekiwania od 3 mln zł straty do 8 mln zł zysku EBITDA), zaś strata netto zmniejszy się do 5,6 mln zł wobec 6,1 mln zł w I kwartale 2017 r. Tu oczekiwania wahały się od 10 mln zł straty do 0,3 mln zł zysku netto.

Kurs Trakcji od kilku dni był pod presją. We wtorek akcje potaniały o 17,8 proc., a w środę zniżki były kontynuowane i kurs spadł o 14,8 proc. To była siódma z rzędu zniżkowa sesja dla spółki.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Trakcja
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.