TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gorzkowice i Wilkoszewice – dwa kolejne dworce systemowe
InfoRail.pl - Opublikowano: 09.07.2020 16:45:30
Gorzkowice i Wilkoszewice – dwa kolejne dworce systemowe (wiz. PKP SA)

Poprawa komfortu podróżnych oraz dostępności dworca dla wszystkich pasażerów, w tym osób z niepełnosprawnościami – to główne priorytety inwestycji w Gorzkowicach i Wilkoszewicach. PKP S.A. przekazały place budów wykonawcy robót.

Poprawa komfortu podróżnych oraz dostępności dworca dla wszystkich pasażerów, w tym osób z niepełnosprawnościami – to główne priorytety inwestycji w Gorzkowicach i Wilkoszewicach. PKP S.A. przekazały place budów wykonawcy robót.

Dworce w Gorzkowicach i Wilkoszewicach w województwie łódzkim powstaną w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych typu A, według autorskiej koncepcji opracowanej przez PKP S.A. Będą to tzw. IDS-modułowe, niewielkich rozmiarów, komfortowe i nowoczesne. W Gorzkowicach nowy budynek dworca powstanie na placu po przeciwległej stronie torów w stosunku do usytuowania dawnego dworca. Natomiast w Wilkoszewicach istniejący budynek zostanie częściowo wyburzony i zaadaptowany na stanowisko dla dyżurnego ruchu. W tej lokalizacji nowy dworzec powstanie w pobliżu dotychczasowego budynku.

Gorzkowice i Wilkoszewice to kolejne dworce, które wybudujemy od podstaw w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Efektem niniejszych inwestycji będzie oddanie podróżnym obiektów spełniających współczesne standardy obsługi podróżnych – zaznacza Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

Jak podaje Spółka na obydwóch dworcach po zakończeniu inwestycji do dyspozycji podróżnych zostanie oddana otwarta poczekalnia zewnętrzna oraz ogólnodostępne toalety. Nowe dworce w Gorzkowicach i Wilkoszewicach zostały zaprojektowane jako proste, parterowe budynki, co w praktyce wyeliminowało bariery architektoniczne dla osób z niepełnosprawnościami. Usprawnień jest więcej, gdyż na dworcu i w jego otoczeniu zlokalizowano ścieżki prowadzące oraz tablice dotykowe z planami obiektu, które ułatwią poruszanie się po nich i orientację osobom niewidzącym i niedowidzącym.

Na nowo zostanie zaaranżowany teren wokół budynków. W obu lokalizacjach, przewiduje się wykonanie nowej nawierzchni i chodników, montaż małej architektury, uporządkowanie zieleni, a także montaż miejsc rowerowych. W Gorzkowicach będzie ich 42, natomiast w Wilkoszewicach aż 48. Ponadto przy dworcach powstaną parkingi z miejscami postojowymi dla osób z niepełnosprawnościami i dużych rodzin.

Budowa nowych dworców w Gorzkowicach i Wilkoszewicach jest realizowana w formule "Projektuj i buduj". Wykonawcą prac jest konsorcjum firm Heli Factor Sp. z o.o. z Warszawy oraz Merx Sp. z o.o. z Białegostoku.  Koszt budowy nowego dworca w Gorzkowicach to 3.972.900 mln zł brutto, a w Wilkoszewicach to 3.905.750 mln zł brutto.

Inwestycje są realizowane ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowany termin udostępnienia dworców podróżnym to pierwszy kwartał 2021 roku.

W województwie łódzkim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, oprócz powyższych, zostaną jeszcze zmodernizowane dworce: Rogów, Koluszki, Skierniewice, Gałkówek, Płyćwia, Rokiciny, Łowicz Główny oraz Łódź Kaliska.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP SA
dworzec
łódzkie