TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gliwicka debata o metropolitarnym transporcie
TransInfo.pl - Opublikowano: 05.03.2018 14:12:11
Gliwicka debata o metropolitarnym transporcie

28 lutego w Starostwie Powiatowym w Gliwicach odbyło się spotkanie dt. publicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu gliwickiego w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

28 lutego w Starostwie Powiatowym w Gliwicach odbyło się spotkanie dt. publicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu gliwickiego w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Koszty transportu publicznego wynoszą ok. 700 mln złotych, z czego tylko 220 mln złotych to wpływy z biletów. Resztę kosztów transportu pokrywają gminy. Na etapie prac Metropolii w sferze transportu publicznego obniżono ceny biletów, wprowadzono unię taryfowo-biletową, gdzie gminy wyraziły chęć sfinansowania ubytków. Trwają rozmowy z kolejami, co do biletów jednorazowych i wspólnej taryfy. Taka integracja doskonale funkcjonuje na terenie Tychów, tam bilety sprzedawane przez kolej są honorowane w autobusach. Metropolia jest na etapie prac nad połączeniem kolejowym na trasie Tychy-Będzin. Następnym krokiem mają być prace nad uruchomieniem połączenia kolejowego Katowice-Pyskowice. Tym rozwiązaniem w szczególności będą zainteresowane północne gminy powiatu gliwickiego, o czym mówił burmistrz Toszka.

Konieczna jest współpraca przewoźników kolejowych

Grzegorz Kwitek podkreślił, że rozwiązania transportu kolejowego wymagają szeroko zakrojonej współpracy Kolei Śląskich, Przewozów Regionalnych. Poinformował, że marszałek Województwa Śląskiego podejmuje działania w sprawie kolei metropolitalnej, która swym zasięgiem obejmie cały region. Obecnie przygotowywane jest studium transportowe. Kolejną omówioną sprawą była możliwość przystąpienia do Metropolii gmin, które obecnie do niej nie należą. Gminy takie mogą ubiegać się o przyjęcie, a potem przekazać Metropolii zadania z zakresu transportu publicznego, przy finansowaniu w oparciu o ustalone z Metropolią zasady.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gliwice
Koleje Śląskie
Przewozy Regionalne
GZM
  • Igor Należniak – 05.03.2018

    Grunt, że tramwaje zlikwidowali, bo za wolne.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.