TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

FPS zmodernizuje więcej wagonów dla PKP Intercity
- Opublikowano: 05.10.2018 13:28:47 1 komentarz
FPS zmodernizuje więcej wagonów dla PKP Intercity (foto: ARP)

Fabryka Pojazdów Szynowych zmodernizuje 30 kolejnych wagonów dla PKP Intercity.

Należąca do Grupy ARP S.A. H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych zmodernizuje 30 kolejnych wagonów dla PKP Intercity.

Zgodnie z umową podpisaną w listopadzie 2017 roku w opcji rozszerzonej, Cegielski przygotuje dla Intercity łącznie 90 wagonów. Wartość całego kontraktu wyniesie 410 mln zł brutto. Pierwotnie umowa zawarta między z H. Cegielski Fabryką Pojazdów Szynowych w Poznaniu, a Intercity zakładała wykonanie naprawy okresowej wraz z modernizacją i przeglądem 60 wagonów typu 111A. Zgodnie z założeniami porozumienie przewiduje także prawo opcji na kolejne 30 wagonów, z którego skorzystało PKP Intercity. Łączna wartość kontraktu wynosi 410 mln zł brutto.

Skorzystanie z opcji rozszerzenia zawartej w umowie z PKP Intercity oznacza, że Cegielski jest dobrym, wiarygodnym partnerem, a działania prowadzone w spółce przyniosły oczekiwane rezultaty. Obecnie portfel zamówień Cegielskiego to prawie miliard złotych. To dla nas sygnał, że plan restrukturyzacji zadziałał, a jakość wykonywanych prac jest konkurencyjna i ceniona na rynku. Duży popyt na zamówienia pokazuje, że branża ma przed sobą dobre perspektywy, z których Cegielski na pewno skorzysta – powiedział Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Modernizacja 90 wagonów przez H. Cegielski Fabrykę Pojazdów Szynowych w Poznaniu realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, projekt "Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.". PKP Intercity podpisało umowę na realizację tego projektu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w kwietniu 2018 roku.

- Konsekwentnie realizujemy założenia strategii taborowej. Nasze inwestycje mają na celu zapewnienie pasażerom coraz wyższego komfortu podróżowania. Każda kolejna zawarta umowa przybliża nas do tego celu. Decyzja o skorzystaniu z prawa opcji na kolejne

30 wagonów z pewnością przyczyni się do realizacji celu, którym sobie stawiamy, czyli najwyższej jakości świadczonych usług. Podróżni jeszcze w tym roku będą mieli okazję doświadczyć pierwszych efektów modernizacji wagonów, które wykonują dla nas polski producent H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Zmodernizowane wagony będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce. Dostępne będą na trasach:

• Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok)

• Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok)

• Kraków/Lublin– Katowice – Wrocław – Zielona Góra –Szczecin – (Świnoujście)

Pierwsze wagony już gotowe

Prowadzone prace mają na celu zwiększenie komfortu podróżujących. W unowocześnionych wagonach pasażerowie skorzystają z wygodnych foteli, klimatyzacji, gniazdek elektrycznych, czy elektronicznego systemu informacji pasażerskiej. Pasażerowie będą również mogli korzystać z bezprzewodowego internetu.

Bardzo nas cieszy to, że PKP Intercity postanowiło skorzystać z prawa opcji i zmodernizować więcej wagonów. To bardzo dobra wiadomość dla naszej spółki, ale przede wszystkim dla pasażerów, którzy będą mogli podróżować w komfortowych warunkach, korzystając z licznych udogodnień – podkreśla Hubert Stępniewicz, prezes H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych.

Na modernizację wszystkich 90 wagonów FPS H. Cegielski ma 30 miesięcy od momentu podpisania umowy. Pierwsze z nich trafią do PKP Intercity jeszcze w tym roku z czego jeden ze zmodernizowanych wagonów został zaprezentowany podczas targów InnoTrans, które odbyły się w Berlinie w dniach 18-21 września.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
FPS
PKP Intercity
wagon
modernizacja
  • DarekP – 06.10.2018

    Gratulacje dla FPS, udało im się zrobić wagon, który zaakceptowało Intercity, dzięki temu opcja została wykorzystana. Czekamy zatem na pierwsze modernizacje z Pesy w ramach projektów CUPT, gdyż, aby pokryć zapotrzebowanie obu tych projektów, opcje w tamtych zamówieniach również powinny zostać wykorzystane. Ciekawi mnie natomiast informacja, jak w FPS idą prace nad konstrukcją nowych wagonów, może redakcji udałoby się coś dowiedzieć w tej sprawie.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.