TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Flagowe programy SOR dotyczą m.in. elektromobilności i kolejnictwa
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 27.02.2017 15:31:02 2 komentarze
Flagowe programy SOR dotyczą m.in. elektromobilności i kolejnictwa

12 flagowych projektów - m.in. programy dot. przemysłu okrętowego, elektromobilności, kolejnictwa, nowoczesnej medycyny i biotechnologii - znalazło się w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

12 flagowych projektów - m.in. programy dot. przemysłu okrętowego, elektromobilności, kolejnictwa, nowoczesnej medycyny i biotechnologii - znalazło się w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dokument przedstawił na stronie internetowej resort rozwoju.

Przyjęte przez rząd projekty - jak zaznaczono - mają służyć powstaniu produktów o istotnej użyteczności dla realizacji celów Strategii. Interwencja publiczna ma wspierać określony sektor lub branżę, aby mogły one zaistnieć na rynku i pozytywnie wpłynąć na gospodarkę oraz na realne bądź prognozowane zapotrzebowanie rynku.

Projekty flagowe dotyczą sektorów: produkcji środków transportu, lotniczo-kosmicznego, systemów militarnych, elektroniki profesjonalnej, specjalistycznych technologii informatycznych, leków, wyrobów medycznych i nowoczesnych usług medycznych, żywności wysokiej jakości, ekobudownictwa, systemów wydobywczych czy wreszcie odzysku materiałowego surowców.

"Realizacja projektów flagowych wymaga współdziałania szeregu podmiotów prywatnych i publicznych. Obejmuje szereg działań w różnych fazach realizacji ? od momentu badań, komercjalizacji, produkcji, po wejście na międzynarodowe rynki" - tłumaczy się w SOR.

Działania państwa będą skoncentrowane na tworzeniu systemu zachęt o charakterze prawnym, organizacyjnym i inwestycyjnym, dla opracowania projektów i ich wdrożenia. Do realizacji projektów flagowych będą ustanawiane zespoły zadaniowe (projektowe) oraz powoływani liderzy czy kierownicy projektów, odpowiedzialni za ich realizację, zgodnie z założeniami harmonogramu przyjętego przez rząd.

W ramach Programu "Elektromobilność", czyli stymulowania rozwoju rynku na rzecz zwiększenia udziału pojazdów o napędzie elektrycznym, wskazano na dwa projekty.

Projekt "E-bus" dotyczy projektowania i produkcji polskich pojazdów elektrycznych na potrzeby komunikacji miejskiej. Koncentruje się na wsparciu firm na wszystkich etapach produkcji taboru komunikacji miejskiej, takich jak autobusy elektryczne i tramwaje.

Projekt "Samochód elektryczny" ma stymulować rozwój technologii, produkcji i rynku aut na prąd.

Projekt "Luxtorpeda 2.0" ma pobudzić rozwój technologii i produkcji polskich pojazdów szynowych, ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów transportu pasażerskiego.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Ministerstwo Rozwoju
Luxtorpeda
  • www – 27.02.2017

    Papier przyjmie wszystko. Żeby jednak coś zrobić potrzeba mądrych pracowitych ludzi. Jednak takim nikt nie będzie chciał dobrze zapłacić, a najpierw wyuczyć i wyszkolić. Fachowcy od "rysunków technicznych" nie rosną na drzewie.

  • fromex – 28.02.2017

    "Flagowe programy SOR..." - a już się przestraszyłem, że nasz południowy sąsiad zabrał się inne branże, niż autobusowa :)Swoją szosą, to fakt, wygląda to pięknie, na papierze. Gdyby tak 25 lat temu, gdy stare kadry jeszcze były w kraju i mogły przekazać wiedzę młodym... No i skąd kapitał? Z tym zawsze (a przynajmniej od II RP) było bardzo krucho. "Zachód" kaską nie sypnie. Bo nie po to wykupywał przez 1/4 wieku co lepsze zakłady, by mu znowu konkurencja wyrosła.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.