TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Elf2 w narodowych barwach – mocny akcent na koniec kontraktu z Podkarpacia [FILM]
- Opublikowano: 27.09.2018 13:41:47 1 komentarz
Elf2 w narodowych barwach – mocny akcent na koniec kontraktu z Podkarpacia (foto: PESA)

W czwartek 27 września na Dworcu Głównym PKP w Rzeszowie został odebrany ostatni Elf2 wyprodukowany przez PESA Bydgoszcz dla województwa podkarpackiego. To wyjątkowy pojazd!

W czwartek 27 września na Dworcu Głównym PKP w Rzeszowie został odebrany ostatni Elf2 wyprodukowany przez PESA Bydgoszcz dla województwa podkarpackiego. To wyjątkowy pojazd!

Tym razem nie jest utrzymany w zielono-niebieskiej kolorystyce, charakterystycznej dla Podkarpacia, a w biało-czerwonych barwach narodowych. To pomysł na uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W pierwszą trasę pojazd pojechał do Przeworska.

Zewnętrze kolory pociągu oraz oprawa graficzna systemu informacji pasażerskiej wewnątrz nawiązują do historycznych wydarzeń z okresu po pierwszej wojnie światowej. Plastyczną opowieść spina w klamrę postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, a poszczególne elementy oprawy prezentują wymarsz Legionów, toczone walki oraz mapę Rzeczypospolitej w granicach ukształtowanych po odzyskaniu niepodległości.

Nowy pojazd należy do najnowszej generacji elektrycznych zespołów trakcyjnych i spełnia wszystkie standardy UE i normy kolejowe TSI. Może nim podróżować 436 pasażerów, a rozwijana prędkość to 160 km/h. Pojazd będzie kursował na trasie Tarnów – Rzeszów - Przemyśl.

Dla podwyższenia komfortu podróży i bezpieczeństwa pasażerów przewidziano w nim m.in.: dwie toalety, klimatyzację, wifi, uchwyty do przewozu rowerów, miejsca dla wózków osób niepełnosprawnych lub na większy bagaż, monitoring, automaty biletowe, przewijak.

W nowym pojeździe elektrycznym jest też zainstalowany dynamiczny system informacji pasażerskiej, który jest zintegrowany z systemem Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie i pokazuje możliwości przesiadki na środki komunikacji miejskiej. Nowością w pojeździe są defibrylatory AED, mające chronić życie pasażerów w przypadku chorób krążenia. Pociąg ma także przyciemniane szyby, klimatyzację, gniazdka elektryczne do ładowarek oraz energooszczędne oświetlenie LED.

Elektryczny czteroczłonowy pojazd został dostarczony przez firmę PESA Bydgoszcz S.A. w ramach realizacji projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 pod nazwą: "Zakup taboru kolejowego do wykonywania przewozów pasażerskich na terenie województwa podkarpackiego". To ostatni z dziewięciu zakupionych pojazdów wyprodukowanych i dostarczonych przez dwie krajowe firmy: PESA Bydgoszcz, która dostarczyła w sumie 7 pojazdów z napędem elektrycznym oraz NEWAG S.A z Nowego Sącza, która wykonała 2 pojazdy z napędem spalinowym.

Wartość zrealizowanego projektu wynosi prawie 158 mln złotych w tym:

• dofinasowanie ze środków UE wyniosło - 109 mln zł,

• ok. 29 mln zł pochodziło z budżetu województwa podkarpackiego,

• a ok. 19 mln zł z budżetu państwa.

W planach samorząd województwa ma kolejne zakupy nowoczesnych pojazdów elektrycznych. Tym razem w ramach kolejnego projektu - Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej PKA. W ciągu dwóch lat samorząd zamierza kupić kolejnych 10 pojazdów kolejowych spełniających wysokie standardy przewozu pasażerów. Ma to poprawić jakość podróżowania i logistykę połączeń z Rzeszowem. Nastąpi też rozbudowa strefy przystankowej oraz kompleksowe wdrożenie zintegrowanego biletu elektronicznego.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
 • Krzysiek Łatka – 27.09.2018

  i tak będzie stał na bocznicy a złom będzie jeżdził. Bo lepiej wozić pasażerów trumnami niż nowymi pociągami...

 • Paweł Wolski – 27.09.2018

  Ile opóźnienia?

 • Bartłomiej Kaliniak – 27.09.2018

  Oj postoi na skansenie.

 • Łukasz Bieniasz – 27.09.2018

  Wszystko super nowy tabor (co prawda opóźniony) ale co z tego skoro w liczbie pociągów bieda na Podkarpaciu. Po 20 nie uświadczysz osobówki do Krakowa, Tarnowa a nawet tylko do Dębicy. Inaczej sprawy wyglądają w Małopolsce.

 • Jan Rok – 28.09.2018

  Świetnie się prezentuje. O wiele lepiej w tych barwach.

 • DarekP – 28.09.2018

  Pierwotne terminy dostaw były następujące, potem było kilka przesunięć.Pierwszy czteroczłonowy ezt miał być w Rzeszowie do 30 czerwca 2017 r., następny, również czteroczłonowy – do 31.07.2017 r. Pozostałe, krótsze pojazdy, miały być dostarczane w następujących terminach: do 30.09.2017, do 30.11.2017, do 31.01.2018, do 31.01.2018 i ostatni – do 31.03.2018 r.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.