TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Elektryfikacja linii została wstrzymana, ale będzie powrót
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 08.09.2017 08:48:28 12 komentarzy
Elektryfikacja linii została wstrzymana, ale będzie powrót (foto: PKP PLK)

Przez ostatnie 20 lat praktycznie wstrzymana została elektryfikacja linii kolejowych. Powrót do elektryfikacji kolejnych linii będzie jednym z elementów planu poprawy infrastruktury kolejowej.

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują program rozwoju infrastruktury kolejowej na najbliższe kilkanaście lat. Po opracowaniu zostanie przedstawiony w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa- powiedział PAP w wywiadzie prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

"Na pewno w najbliższym czasie opracujemy i przedstawimy w ministerstwie program rozwoju. Nie mówię o programie na nową perspektywę (budżetową UE - PAP) lecz o programie wieloletnim, na co najmniej kilkanaście lat" - powiedział PAP Merchel.

Prezes dodał, że przez ostatnie 20 lat praktycznie wstrzymana została elektryfikacja linii kolejowych. Powrót do elektryfikacji kolejnych linii będzie jednym z elementów planu poprawy infrastruktury kolejowej.

Jak poinformował prezes, rozwój infrastruktury kolejowej zakłada nie tylko remonty już istniejących szlaków kolejowych, ale i budowę nowych linii. "Jest potrzeba uwzględniania także budowy nowych linii np. Modlin - Płock - Włocławek w stronę Bydgoszczy" - powiedział prezes.

Podkreślił, że cały czas modernizowane są główne ciągi towarowe należące do sieci TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa). "Modernizowane są wszystkie stacje, tak, aby mogły przyjmować pociągi towarowe o długości 740 m, bo takie są standardy na międzynarodowej sieci kolei europejskich m.in. ważne są prace na stacjach linii Poznań - Warszawa" - dodał.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektryfikacja
linia
PKP PLK
 • kolejFAN – 08.09.2017

  Węgliniec-Zgorzelec-Lubań, Jasło-Rzeszów, Ocice-Rzeszów, Rozwadów-Lublin, Ełk-Korsze, Głogów-Krotoszyn, Piła-Krzyż-Gorzów-Kostrzyn, Tomaszów-Opoczno-Skarżysko, Mścice-Mielno ,Kołobrzeg-Goleniów CZEKAJĄ NA DRUTA

 • Płocki boss – 08.09.2017

  Płock - Sierpc - Brodnica i dalej do Iławy.Nasielsk - Sierpc - Toruń i nie trzeba budować linii z Modlina do Płocka i Bydgoszczy lepiej zmodernizowac i elektryfikować linie nr 27 i 33.

 • atakan – 08.09.2017

  Do kolejFAN: Mścice-Mielno było już zelektryfikowane w latach 80- tych.Po 2000 zdjęli drut. Słupy pozostały.

 • Jacek – 08.09.2017

  Linia (Warszawa)-Płock-Toruń musi powstać, ale jako KDP i z początkiem w gminie Baranów.

 • akuku – 08.09.2017

  Dlaczego przy okazji wielkiej moderny dziewiątki do Gdańska nie odbudowano odcinka Legionowo Piaski - Nasielsk? Byłby świetny skrót pozwalający na ominięcie Modlina.

 • Gniewko – 08.09.2017

  CMK I WWA-Poznań remontują i modernizują na okrągło a na innych tylko czasami dokręcania śrubę. Wkurza mnie to.

 • marcin – 08.09.2017

  @akukuMożna to przecież wciąż zrobić. Inna rzecz, że wtedy pod znakiem zapytania pozostawałby sens dalszego funkcjonowania odcinka Modlin-Pomiechówek-Nasielsk, który w końcu został zmodernizowany za duże pieniądze.Najlepiej to by było w ogóle dać początek nowemu przebiegowi jeszcze między Choszczówką a Legionowem, a z powrotem w LK nr 9 wpiąć go za Nasielskiem, budując oczywiście system łącznic umożliwiających zjazd do/z Legionowa i Nasielska. Ponadto rzecz jasna obwodnica Iławy. I mamy relatywnie niedrogą optymalizację LK nr 9. Do całej układanki brakowałoby już tylko nowego przebiegu z Mławy do Olsztynka, zapewniającego skrócenie czasu przejazdu z Olsztyna do Warszawy.

 • KDP – 10.09.2017

  Sieradz - Kępno

 • akuku – 10.09.2017

  @marcin:Skrótem może jeździć wszystko, co szybkie (EIC, EIC premium, plus i co tam jeszcze icki wymyślą), a przez Modlin pozostałe.Z resztą zgadzam się. Dziewiątka ma jeszcze sporo marginesu czasowego do ucięcia. Tylko czy PLK to widzi?

 • kolejFAN – 11.09.2017

  Jeszcze Reda-Władysławowo, Chojnice-Piła-Tczew, Bartoszyce-Korsze, Malbork-Kwidzyn-Grudziądz-Toruń CZEKAJĄ NA DRUTA

 • Pasażer – 11.09.2017

  Lublin- Rozwadów w trakcie elektryfikacji:)

 • kolejFAN – 12.09.2017

  żadnych Reda-Władysławowo- elektryfikacja linii helskiej to poroniony pomysł!Bartoszyce-Korsze? niezły masz odlot chłopie..Malbork-Kwidzyn-Grudziądz zgoda, ale bardziej potrzebne będzie odrutowanie linii Jabłonowo-Grudziądz-Laskowice.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.