TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ełcka wąskotorówka z odnowioną stacją i taborem
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 01.10.2018 18:31:45
Ełcka wąskotorówka z odnowioną stacją i taborem (foto: Mazury Travel)

Zakończył się remont budynku stacji kolejki wąskotorowej w Ełku, do którego przeniosło się tamtejsze Muzeum Historyczne.

Zakończył się remont budynku stacji kolejki wąskotorowej w Ełku, do którego przeniosło się tamtejsze Muzeum Historyczne. W ramach wartego ponad 4,5 mln zł projektu zagospodarowano też otoczenie stacji i odnowiono zabytkowy tabor kolejowy.

O zakończeniu pierwszego etapu rewitalizacji terenu Ełckiej Kolejki Wąskotorowej poinformował PAP w poniedziałek p.o. dyrektora Muzeum Historycznego w Ełku dr Rafał Żytyniec. Jak mówił, wyremontowany budynek stacyjny z biurami, zapleczem magazynowym i niewielką salą wystawową stał się nową siedzibą muzeum, które wcześniej zajmowało tymczasowe pomieszczenia w centrum miasta.

Zagospodarowano tereny zielone wokół stacji, powstały nowe chodniki, energooszczędne oświetlenie i obiekty małej architektury. Odnowiono zabytkowy parowóz PX48-1452, węglarkę i wagon pocztowy z końca XIX w.

Inwestycja kosztowała ponad 4,5 mln zł, z czego 3,3 mln zł to dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020, a ponad 370 tys. zł pozyskano z budżetu państwa.

Zdaniem dr. Żytyńca, w najbliższych tygodniach zakończy się również drugi etap rewitalizacji, w ramach którego powstaje Park Odkrywców Kolei za ok. 4 mln zł. "Dzięki tym inwestycjom zaczyna to być muzeum z prawdziwego zdarzenia" - dodał.

W parku edukacyjnym, zajmującym ok. 1 ha terenu, zostaną zainstalowane urządzenia, dzięki którym zwiedzający poprzez zabawę poznają zasady fizyki wykorzystywane w pracy wąskotorówki.

Ełcka Kolei Wąskotorowa powstała w latach 1910-13. Jest jedyną w woj. warmińsko-mazurskim i jedną z kilku czynnych wąskotorówek w kraju. Prowadzi sezonowe przejazdy turystyczne - w tym roku przewiozła ponad 21 tys. pasażerów.

Trasa wąskotorówki liczy łącznie 48 km i prowadzi z Ełku przez Laski Małe do Turowa i Zawad. Letnie przejazdy "w stylu retro" są organizowane z Ełku do miejscowości Sypitki i z powrotem (ok. 30 km).

Ełcka wąskotorówka od 1991 r. jest wpisana do rejestru zabytków. Miasto przejęło ją od PKP w 2002 r., a od blisko czterech lat jest ona działem Muzeum Historycznego w Ełku.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wąskotorówka
Ełk
stacja