TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dzień przedsiębiorczości w KM
KM Katarzyna Łukasik, TL, TransInfo - Opublikowano: 27.04.2017 11:17:02
Dzień przedsiębiorczości w KM / fot. KM

W ramach projektu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, KM umożliwiły dwóm uczniom z XIV LO w Warszawie spędzenie dwunastogodzinnej służby z maszynistą, podczas której mieli okazję poznać specyfikę tej pracy

Dzień przedsiębiorczości w Kolejach Mazowieckich to projekt Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, którego celem jest umożliwienie uczniom szkół ponadgimnazjalnych przygotowania się do świadomego wyboru zawodu.

W ramach projektu Koleje Mazowieckie umożliwiły dwóm uczniom z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie spędzenie dwunastogodzinnej służby z maszynistą, podczas której mieli okazję poznać specyfikę tej pracy.

W Dniu przedsiębiorczości każdy uczestnik projektu przez kilka godzin obserwuje wykonywanie obowiązków związanych z danym miejscem pracy, dzięki czemu może sprawdzić, czy zawód ten po prostu mu się podoba. Gustaw i Paweł na co dzień dojeżdżają pociągami Kolei Mazowieckich do szkoły. ? Od zawsze fascynowało nas, co dzieje się w kabinie maszynisty i jak wygląda ta praca, dlatego w ramach Dnia przedsiębiorczości postanowiliśmy poznać właśnie ten zawód ? mówi Paweł.

Służbę rozpoczęli na Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Grochów, skąd z maszynistą Łukaszem Czają oraz naczelnikiem Sławomirem Majewskim pojechali do Skierniewic. Kolejnymi przystankami na trasie służby były m.in Warszawa Gdańska, Działdowo, Warszawa Wschodnia.

W trakcie mieli okazję podróżować zarówno elektrycznym zespołem trakcyjnym, jak i lokomotywą oraz wagonem sterowniczym. Przyglądali się łączeniu składów, a także prawidłowemu przygotowaniu pojazdu do jazdy.

To było bardzo ciekawe i fascynujące doświadczenie. Zamiast ośmiu godzin lekcyjnych w szkole spędziliśmy 12, jeżdżąc po Mazowszu. Mieliśmy okazję poznać zasadę działania pociągu w systemie "push-pull", a także przejechać się "Impulsem". Z tego dnia na pewno zapamiętam, że praca maszynisty to nie tylko sama jazda. Trzeba odpowiednio przygotować skład do jazdy, czasem łączyć jednostki, sprawdzić działanie wszystkich systemów, a szczególnie hamulca. Trzeba być skupionym i opanowanym, najważniejsze jest tutaj bezpieczeństwo. To zajęcie niewątpliwie ciekawe i pasjonujące. Trudne, odpowiedzialne i wymagające, ale dające wiele satysfakcji ? mówi Gustaw.

Program Dnia przedsiębiorczości pozwala rozwiać wątpliwości młodych ludzi związane z tym, jak naprawdę wygląda praca i czym różni się od nauki w szkole. Młodzież ma okazję dowiedzieć się, jakie kompetencje są niezbędne na upragnionym stanowisku pracy, w jakim kierunku powinna się dalej kształcić i czy ma odpowiednie predyspozycje psychofizyczne do wykonywania danego zawodu.

To ważne, aby młodzi ludzie umieli trafnie wybrać swoją dalszą ścieżkę kariery. W pełni popieramy inicjatywy, które mają na celu promocję zawodu, a szczególnie zawodu maszynisty, który z racji swej wieloletniej tradycji jest nie tylko zawodem prestiżowym, ale w dobie prężnego rozwoju transportu kolejowego także zawodem z przyszłością. Udział w Dniu przedsiębiorczości to nie jedyne nasze działanie w tym kierunku ? mówi Artur Radwan, Prezes Zarządu KM.

Od 2006 r. spółka jest patronem klasy o profilu technik elektroenergetyk transportu szynowego w Zespole Szkół im. Wysockiego w Warszawie. Pod koniec maja 2013 r. spółka podpisała Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia w zawodach związanych z kolejnictwem uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Wołomiński. Natomiast w kwietniu 2016 r. do grona szkół objętych patronatem dołączył Zespół Szkół imienia Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie.

Celem współpracy z placówkami oświatowymi jest tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju szkolnictwa zawodowego, w szczególności w zakresie praktycznego kształcenia uczniów w zawodach związanych z kolejnictwem. Spółka zapewnia miejsca pracy, urządzenia i warsztaty uczniom szkół odbywającym praktyki zawodowe, a tym samym umożliwia odbywanie praktycznej nauki zawodu i staży na terenie sekcji napraw i eksploatacji taboru, z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć technicznych i technologicznych. Na najlepszych uczniów czekają także stypendia fundowane przez KM.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Województwo mazowieckie
młodzież
kształcenie zawodowe
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.