TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dzień przedsiębiorczości w KM
KM Katarzyna Łukasik, TL, TransInfo - Opublikowano: 27.04.2017 11:17:02
Dzień przedsiębiorczości w KM / fot. KM

W ramach projektu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, KM umożliwiły dwóm uczniom z XIV LO w Warszawie spędzenie dwunastogodzinnej służby z maszynistą, podczas której mieli okazję poznać specyfikę tej pracy

Dzień przedsiębiorczości w Kolejach Mazowieckich to projekt Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, którego celem jest umożliwienie uczniom szkół ponadgimnazjalnych przygotowania się do świadomego wyboru zawodu.

W ramach projektu Koleje Mazowieckie umożliwiły dwóm uczniom z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie spędzenie dwunastogodzinnej służby z maszynistą, podczas której mieli okazję poznać specyfikę tej pracy.

W Dniu przedsiębiorczości każdy uczestnik projektu przez kilka godzin obserwuje wykonywanie obowiązków związanych z danym miejscem pracy, dzięki czemu może sprawdzić, czy zawód ten po prostu mu się podoba. Gustaw i Paweł na co dzień dojeżdżają pociągami Kolei Mazowieckich do szkoły. ? Od zawsze fascynowało nas, co dzieje się w kabinie maszynisty i jak wygląda ta praca, dlatego w ramach Dnia przedsiębiorczości postanowiliśmy poznać właśnie ten zawód ? mówi Paweł.

Służbę rozpoczęli na Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Grochów, skąd z maszynistą Łukaszem Czają oraz naczelnikiem Sławomirem Majewskim pojechali do Skierniewic. Kolejnymi przystankami na trasie służby były m.in Warszawa Gdańska, Działdowo, Warszawa Wschodnia.

W trakcie mieli okazję podróżować zarówno elektrycznym zespołem trakcyjnym, jak i lokomotywą oraz wagonem sterowniczym. Przyglądali się łączeniu składów, a także prawidłowemu przygotowaniu pojazdu do jazdy.

To było bardzo ciekawe i fascynujące doświadczenie. Zamiast ośmiu godzin lekcyjnych w szkole spędziliśmy 12, jeżdżąc po Mazowszu. Mieliśmy okazję poznać zasadę działania pociągu w systemie "push-pull", a także przejechać się "Impulsem". Z tego dnia na pewno zapamiętam, że praca maszynisty to nie tylko sama jazda. Trzeba odpowiednio przygotować skład do jazdy, czasem łączyć jednostki, sprawdzić działanie wszystkich systemów, a szczególnie hamulca. Trzeba być skupionym i opanowanym, najważniejsze jest tutaj bezpieczeństwo. To zajęcie niewątpliwie ciekawe i pasjonujące. Trudne, odpowiedzialne i wymagające, ale dające wiele satysfakcji ? mówi Gustaw.

Program Dnia przedsiębiorczości pozwala rozwiać wątpliwości młodych ludzi związane z tym, jak naprawdę wygląda praca i czym różni się od nauki w szkole. Młodzież ma okazję dowiedzieć się, jakie kompetencje są niezbędne na upragnionym stanowisku pracy, w jakim kierunku powinna się dalej kształcić i czy ma odpowiednie predyspozycje psychofizyczne do wykonywania danego zawodu.

To ważne, aby młodzi ludzie umieli trafnie wybrać swoją dalszą ścieżkę kariery. W pełni popieramy inicjatywy, które mają na celu promocję zawodu, a szczególnie zawodu maszynisty, który z racji swej wieloletniej tradycji jest nie tylko zawodem prestiżowym, ale w dobie prężnego rozwoju transportu kolejowego także zawodem z przyszłością. Udział w Dniu przedsiębiorczości to nie jedyne nasze działanie w tym kierunku ? mówi Artur Radwan, Prezes Zarządu KM.

Od 2006 r. spółka jest patronem klasy o profilu technik elektroenergetyk transportu szynowego w Zespole Szkół im. Wysockiego w Warszawie. Pod koniec maja 2013 r. spółka podpisała Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia w zawodach związanych z kolejnictwem uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Wołomiński. Natomiast w kwietniu 2016 r. do grona szkół objętych patronatem dołączył Zespół Szkół imienia Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie.

Celem współpracy z placówkami oświatowymi jest tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju szkolnictwa zawodowego, w szczególności w zakresie praktycznego kształcenia uczniów w zawodach związanych z kolejnictwem. Spółka zapewnia miejsca pracy, urządzenia i warsztaty uczniom szkół odbywającym praktyki zawodowe, a tym samym umożliwia odbywanie praktycznej nauki zawodu i staży na terenie sekcji napraw i eksploatacji taboru, z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć technicznych i technologicznych. Na najlepszych uczniów czekają także stypendia fundowane przez KM.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Województwo mazowieckie
młodzież
kształcenie zawodowe