TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dworzec w Kościerzynie Zabytkiem Zadbanym
- Opublikowano: 02.05.2019 09:38:07 1 komentarz
Dworzec w Kościerzynie Zabytkiem Zadbanym (foto: UMK)

Prestiżowy tytuł Zabytek Zadbany w tym roku zdobył dworzec kolejowy w Kościerzynie.

Prestiżowy tytuł Zabytek Zadbany w tym roku zdobył dworzec kolejowy w Kościerzynie.

Nagroda w konkursie Zabytek Zadbany jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków w Polsce. Laureatem konkursu Zabytek Zadbany 2019 w kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych został zespół dworca kolejowego w Kościerzynie. Jury przyznało tę nagrodę za "wzorową adaptację i rewitalizację, pozwalającą na utrwalenie i wyeksponowanie oryginalnych elementów architektonicznych zabytku, zachowanie pierwotnego sposobu użytkowania dworca i dostosowanie go do nowych funkcji".

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za tę nagrodę. Cieszę się, że dzięki naszym działaniom możemy zachować dziedzictwo kulturowe i historyczne – powiedział burmistrz Kościerzyny Michał Majewski.

Kościerski zabytek składa się z budynku dworca z wiatą peronową i magazynu, które powstały w latach 1890-1912. Przekształcone i nieużytkowane obiekty w latach 2017-2018 wyremontowano, konserwując detale architektury i wystroju. Zgodnie ze swoim przeznaczeniem dworzec użytkowany jest jako miejsce obsługi podróżnych. W jego wyremontowanym wnętrzu znajduje się również przestrzeń biurowo-wystawiennicza.

Rewitalizacja dworca kolejowego w Kościerzynie dofinasowana została ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Kościerzyna