TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dworzec w Helu będzie remontowany, ale najwcześniej w 2020 roku
InfoRail.pl - Opublikowano: 23.10.2018 16:28:20
Dworzec w Helu będzie remontowany, ale najwcześniej w 2020 roku

Niedawno zakończyła się modernizacja linii kolejowej Reda – Hel. Pociągi jadą tu w miarę szybko, odnowione zostały też perony.

Niedawno zakończyła się modernizacja linii kolejowej Reda – Hel. Pociągi jadą tu w miarę szybko, odnowione zostały też perony.

Niestety nadal wiele do życzenia pozostawia budynki dworcowe, zwłaszcza ten na stacji końcowej w Helu. Na dziś to prawdziwy relikt minionej epoki, który nie jest ani funkcjonalny, ani nowoczesny, ani też nie zapewnia odpowiedniej obsługi pasażerów w zakratowanych kasach biletowych czy poczekalniach, które lata świetności mają już za sobą. Co na to PKP SA? Jak się okazuje coś panują, ale jest to dosyć odległa przyszłość.

W planach PKP S.A. jest przebudowa istniejącego dworca na stacji Hel oraz przyległego do niego budynku – poinformował nas Michał Stilger, rzecznik prasowy spółki. Planujemy gruntowną modernizację wraz z dostosowaniem powierzchni dworca do realnego zapotrzebowania i nowych funkcji. W ramach przebudowy przewidziane zostały udogodnienia zapewniające – zgodnie z wytycznymi TSI-PRM – kompleksową obsługę osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Budynek objęty jest ochroną konserwatorską – znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Zgodnie ze wstępną opinią konserwatorską prace powinny dążyć do zachowania istniejącej zabytkowej substancji oraz do odtworzenia oryginalnych rozwiązań – stwierdził Stilger.

Jak podał rzecznik prasowy PKP SA w zmodernizowanym budynku dworca znajdą się: poczekalnia wewnętrzna, kasy biletowe, ogólnodostępny węzeł sanitarny, zadaszona poczekalnia sezonowa, pomieszczenia techniczne, pomieszczenia związane ze sterowaniem ruchem kolejowym.

Niestety, jak wspominamy, na nowy dworzec w Helu jeszcze poczekamy. Podpisanie umowy na realizację dokumentacji technicznej zaplanowane zostało na początek 2019 r. Przygotowanie dokumentacji projektowej powinno zająć około 12 miesięcy, natomiast roboty budowlane łącznie z postępowaniem przetargowym na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych i inżyniera kontraktu – około 25 miesięcy – podał przedstawiciel PKP SA.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Hel
PKP SA
remont
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !