TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dwóch przewoźników na linii PKM. Co z taryfą?
InfoRail.pl - Opublikowano: 10.12.2018 11:30:12
Dwóch przewoźników na linii PKM. Co za taryfą? (foto: PKM)

Od 9 grudnia na liniach PKM pojawił się Przewozy Regionalne. Obsługują część kursów. PKP SKM nie uwzględnia ich w swoich rozkładach jazdy, przez co robi się zamieszanie.

Od 9 grudnia na liniach PKM pojawił się Przewozy Regionalne. Obsługują część kursów. PKP SKM nie uwzględnia ich w swoich rozkładach jazdy, przez co robi się zamieszanie.

Do tej pory wszystkie kursy PKM obsługiwała PKP Szybka Kolej Miejska.

W związku z rosnącą popularnością PKM, pasażerowie kursów w porannych i popołudniowych godzinach szczytu narzekali na tłok. Potrzebowaliśmy więc dłuższych składów, a ponieważ PKP SKM nie była w stanie ich zapewnić, szukaliśmy drugie przewoźnika, który spełniłby nasze oczekiwania – mówi na łamach gdansk.pl Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Wejście drugiego przewoźnika nie oznacza zwiększenia częstotliwości kursowania PKM, ale przyczyni się do zwiększenia komfortu podróży i punktualności.

Dłuższe składy Polregio obsługiwać mają przede wszystkim kursy w godzinach szczytowych. Poza tym dysponowanie większym taborem pozwoli PKM na większą elastyczność. Jeśli któryś z pociągów ulegnie awarii, łatwiej będzie podstawić kolejny - tłumaczy Emilia Stawikowska z biura prasowego UMWP.

Ceny biletów pozostaną bez zmian. Tak jak dotychczas pociągi na linii PKM będą kursować w tzw. takcie. Z Kartuz przez większą część dnia składy będą wyruszać 31 minut po pełnej godzinie, a z Gdańska Wrzeszcza 16 minut po pełnej godzinie - podkreśla Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Ostatni pociąg z Trójmiasta do Kartuz odjeżdżać będzie w dni robocze o 22.46. Również podróżni z lotniska wciąż będą mieli do dyspozycji późnowieczorne połączenie. Ostatni skład do Gdańska, z przystanku przy porcie lotniczym odjedzie dwie minuty po północy (oprócz niedziel) – dodaje.

Tyle, że PKP SKM nie uwzględnia w swoich rozkładach jazdy połączeń Przewozów Regionalnych. Przewoźnik odsyła do stron PKM. Na stronie Przewozów Regionalnych trudno natomiast znaleźć jakąkolwiek wzmiankę o pojawieniu się tego przewoźnika na linii PKM. Przewozy Regionalne przejęły od PKP SKM nie tylko połączenia ale też trzy pociągi. To wyprodukowane przez Newag SA137 i SA138.

Problemem może okazać się także taryfa. Przewozy Regionalne i PKP SKM mają bowiem swoje własne cenniki. Co do zasady w pociągach PKM ma obowiązywać taryfa PKP SKM. Jeśli zatem pasażer kupi bilet w kasie lub biletomacie problemu nie będzie. Ten pojawi się przy zakupie biletu u kierownika. W pociągu Przewozów Regionalnych podróżny dostanie bowiem bilet Przewozów Regionalnych, który nie będzie ważny w innych pociągach PKP SKM. I tak chcąc jechać składem PKM i pociągiem PKP SKM na trasie z Wejherowa do Gdańska trzeba będzie mieć dwa, a nie jak dotychczas jeden bilet. Nie dotyczy to rzecz jasna zakupu biletu u kierownika pociągów PKM obsługiwanych przez PKP SKM, bo ten wyda podróżnemu jeden bilet. Skomplikowane? Dla kogoś, kto nie zna trójmiejskich realiów na pewno…

Sytuacja ma się zmienić od początku 2019 roku, kiedy to w ofercie Przewozów Regionalnych pojawią się promocyjne bilety PKP SKM, tj. bilet miejski i bilet trójmiejski. Do tego potrzebne jest jednak dogadanie szczegółów przez zainteresowanych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
PKP SKM
PKM
Przewozy Regionalne
Trójmiasto
  • Damian Otta – 10.12.2018

    To co piszecie jest nieprawdą bilety PR i SKM są wzajemnie honorowane ... Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem ... http://www.skm.pkp.pl/dla-pasazera/informacje-dla-podroznych/szczegoly-informacji/?tx_ttnews%5Btt_news%5D=1252&tx_ttnews%5BbackPid%5D=1

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.