TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dwie polskie oferty w Czechach. Drogie
InfoRail.pl - Opublikowano: 22.07.2020 11:45:23
Dwie polskie oferty w Czechach. Drogie

Ceske drahy otrzymały trzy oferty w przetargu na dostawę do 60 spalinowych jednostek. Przewoźnik jednak przetarg unieważnił, bo wszystkie były zbyt wygórowane.

Ceske drahy otrzymały trzy oferty w przetargu na dostawę do 60 spalinowych jednostek. Przewoźnik jednak przetarg unieważnił, bo wszystkie były zbyt wygórowane.

Zainteresowane przetargiem czeskiego przewoźnika były dwie polskie firmy: Newag i PESA, a także hiszpański CAF.

Jak informowaliśmy na łamach InfoRail.pl czeski przewoźnik chciał kupić 60 spalinowych składów o pojemności 120 miejsc. Umowa ramowa zawarta z producentem miała umożliwić elastyczność w odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony regionów, jak najszybciej po zawarciu umów o świadczenie usług transportowych, poprzez wprowadzanie nowych i komfortowych pojazdów. Koleje Czeskie chciały pozyskać nowoczesne, klimatyzowane jednostki niskopodłogowe, które podczas pracy można połączyć je w składy złożone z 3 jednostek, kierowane przez jednego maszynistę. Łączna pojemność to 360 miejsc siedzących. Wysokie bezpieczeństwo zapewniać miał najnowocześniejszy europejski system ETCS i system łączności GSM-R. Jednostki musiałyby kursować z maksymalną prędkością co najmniej 120 km/h. Oczekiwano, że wartość umowy ramowej wyniesie około 5,1 miliarda CZK.

Koleje czeskie przygotowują się do otwarcia rynku, konkurencji i nowych kontraktów na usługi transportowe po roku 2019. W tym kontekście, narodowy przewoźnik chce zapewnić sobie wystarczającą liczbę nowoczesnych pociągów, które mogą być, po zawarciu umów dotyczących usług transportu, zamówione i wprowadzone do eksploatacji. Stąd też należy spodziewać się powtórki.

Przypomnijmy, że po ponad dwóch latach przewoźnik niedawno unieważnił też przetarg na zakup dziesięciu podobnych jednostek dla linii Praga - Kladno, w którym wpłynęła jedynie oferta Newagu.

W międzyczasie CD kupiły używane jednostki Stadler GTW od Deutsche Bahn.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Ceske drahy
PESA
Czechy
Newag
CAF