TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dwa SA109 już w Czechach
InfoRail.pl - Opublikowano: 08.01.2019 10:07:50
Dwa SA109 już w Czechach (foto: GW Train Regio)

Dwa zakupione przez GW Train Regio pojazdy serii SA109 są już w Czechach. W weekend zostały przetransportowane z Katowic do Volar.

Dwa zakupione przez GW Train Regio pojazdy serii SA109 są już w Czechach. W weekend zostały przetransportowane z Katowic do Volar.

Czeskie media podkreślają cenę, za jaką zostały zakupione dwa składy. To 7 mln koron czyli tyle, ile kosztuje … autobus międzymiastowy. Jednostki chciały też zakupić Przewozy Regionalne, ale dawały jeszcze mniej niż czeski przewoźnik.

To bardzo korzystny zakup, pojazdy są w bardzo dobrym stanie. Trzeba będzie wprowadzić tylko drobne modyfikacje i będą mogły wyjechać na trasy – twierdzi Petr Špetlák, członek Zarządu GW Train Regio. Zanim to nastąpi czeski odpowiednik UTK musi wydać zezwolenie na ich kursowanie po tamtejszej sieci kolejowej.

SA109 to dwuczłonowe autobusy szynowe typu 212M serii SA109 produkowane były w latach 2003-2005 przez zakłady Kolejowe Zakłady Maszyn Kolzam SA z Raciborza oraz w latach 2011-2012 przez Pierwszą Fabrykę Lokomotyw w Polsce Fablok SA. Stanowią samodzielną pasażerską jednostkę trakcyjną o napędzie spalinowym przeznaczoną do obsługi kolejowego ruchu lokalnego i regionalnego na mniej obciążonych, głównie niezelektryfikowanych liniach. Koleje Śląskie użytkowały dwa egzemplarze pojazdów serii SA109 o numerach 005 i 011, które zostały wprowadzone do eksploatacji odpowiednio w styczniu 2013 roku i grudniu 2012 roku. Autobusy szynowe charakteryzują się jednoprzestrzennym, częściowo niskopodłogowym wnętrzem wyposażonym w ergonomiczne fotele typu miękkiego wykonane w technice wandaloodpornej. Pojazdy są przystosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych - miejsca do postawienia wózków, a także dużą toaletę w układzie zamkniętym. Istnieje również możliwość przewozu rowerów.

Do wzięcia są jeszcze podobne jednostki od Kolei Dolnośląskich. Czy także trafią do Czech? Wcale nie jest to wykluczone.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
SA109
Koleje Śląskie
GW Train Regio