TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dużo niewiadomych ws. wypadku kursantki na przejeździe. Jest śledztwo
PAP infoRail.pl - Opublikowano: 24.08.2018 16:22:46 3 komentarze
Dużo niewiadomych ws. wypadku kursantki na przejeździe. Jest śledztwo (foto: PAP)

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu wszczęła śledztwo w sprawie wypadku na przejeździe kolejowym w Szaflarach, w którym zginęła 18-letnia kursantka zdająca egzamin na prawo jazdy – poinformował w piątek PAP prokurator rejonowy w Nowym Targu Józef Palenik.

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu wszczęła śledztwo w sprawie wypadku na przejeździe kolejowym w Szaflarach, w którym zginęła 18-letnia kursantka zdająca egzamin na prawo jazdy – poinformował w piątek PAP prokurator rejonowy w Nowym Targu Józef Palenik.

Śledztwo wszczęto w sprawie nieumyślnego spowodowania katastrofy ze skutkiem śmiertelnym.

Do wypadku doszło w czwartek na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że gdy zdająca egzamin na prawo jazdy kobieta wjechała autem na przejazd, pojazd najprawdopodobniej zgasł. Nadjeżdżający pociąg relacji Nowy Targ – Zakopane uderzył w samochód.

18-latkę z ciężkimi obrażeniami przewieziono do szpitala w Nowym Targu, gdzie zmarła. Egzaminator dostrzegł pociąg i zdołał przed zderzeniem uciec z samochodu.

Prokurator Palenik poinformował, że wiele czynności zostało wykonanych na miejscu wypadku, ale trzeba jeszcze przesłuchać świadków.

Istotne w sprawie będą opinie biegłych, w tym powołanego w śledztwie biegłego z zakresu ruchu drogowego. Prokuratura zapozna się także z opiniami biegłych z Komisji Badania Wypadków Kolejowych.

Jako ważny materiał dowodowy szef nowotarskiej prokuratury wskazał nagrania z wnętrza samochodu egzaminacyjnego, a także z monitoringu pobliskiej betoniarni i z przejazdu pociągu. Śledczy sprawdzą również, czy spełnione zostały warunki formalne egzaminu.

"Dopiero po zgromadzeniu wszystkich materiałów zapadnie decyzja o dalszych losach postępowania, np. czy zostanie skierowane przeciwko konkretnej osobie. Na razie postępowanie prowadzone jest +w sprawie+, nikomu nie przedstawiono zarzutów" – podkreślił prokurator Palenik.

W śledztwie przesłuchany został egzaminator, ale z uwagi na jego stan psychiczny prokuratura zakłada ponowne przesłuchanie. Mężczyzna doznał ciężkiego szoku. Z jego zeznań wynikało, że w samochodzie zgasł silniki i mimo kilkakrotnych prób nie dało się go uruchomić. Prokuratura nie podaje bliższych informacji na temat tego przesłuchania.

Zdaniem śledczych sprawa jest skomplikowana, ponieważ wymaga oceny, kto i w jakim zakresie przyczynił się do wypadku.

Za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym kodeks karny przewiduje od 2 do 12 lat więzienia.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
przejazd kolejowy
  • przemas22223 – 24.08.2018

    Skoro zgasł silnik i nie dało się go ponownie uruchomić to dlaczego oboje nie uciekli z tego samochodu.Co zatrzymało te Kursantkę.

  • jatal – 24.08.2018

    Na kursie uczono mnie że w takim przypadku należy próbować zjechać z toru na rozruszniku. Kiedyś sprawdziłem to w praktyce i wyjechałem tak z garażu. Da się ale może nie było to zwykłe zgaśnięcie silnika przy ruszaniu? === Pociąg uderzył od strony egzaminatora. Miejsce kierowcy nie było aż tak zniszczone jak wskazywałaby ilość rozlanej krwi.

  • DarekP – 25.08.2018

    Trzeba oglądnąć filmik z betoniarni, on trochę wyjaśnia.Od momentu wjechania na przejazd do uderzenia przez pociąg upłynęło 10 sekund. To wskazuje na to, że samochód nie powinien wjechać na przejazd w ogóle. Być może kursantka popełniła błąd i się nie zatrzymała, a instruktor, jako dodatkowe zabezpieczenie też nie zahamował przed przejazdem. W 10 sekund kursanta, zapięta pasem nie miała szans na ucieczkę. Instruktor prawdopodobnie nie był zapięty i to mu uratowało życie. Jak dla mnie sytuacja wygląda na podwójny błąd, zarówno kursantki, jak i instruktora, którzy nie powinni wjechać na przejazd przed sam pociąg.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !