TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dopłacimy do inwestycji w wagony i lokomotywy
PAP - Opublikowano: 26.09.2017 11:16:24 6 komentarzy
Dopłacimy do inwestycji w wagony i lokomotywy

4,5 mld zł - taką dotację miały otrzymać PKP Intercity w latach 2011-21. Dofinansowanie może jednak wzrosnąć bo trzeba odnowić tabor - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

4,5 mld zł - taką dotację miały otrzymać PKP Intercity w latach 2011-21. Dofinansowanie może jednak wzrosnąć bo trzeba odnowić tabor - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

W tym roku PKP Intercity dostaną 540 mln zł dotacji z budżetu państwa. W sumie w latach 2011-21 spółka miała z państwowej kasy dostać aż 4,5 mld zł. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) planuje jednak przedstawić Radzie Ministrów aneks do umowy dotyczącej dofinansowania publicznych usług świadczonych przez pasażerską spółkę (tzw. PSC). Dopłaty mogą wzrosnąć - czytamy w "Pulsie Biznesu".

"Zmiany planowane w umowie polegają na włączeniu do niej nowych taborowych projektów inwestycyjnych. Nowy lub zmodernizowany tabor będzie przeznaczony do obsługi obecnie wykonywanych przewozów pociągami TLK i IC" - informuje Szymon Huptyś, rzecznik MIB w rozmowie z gazetą.

Nie określono jeszcze precyzyjnie, o ile wzrośnie dotacja. Przedstawiciele resortu w zapowiedzi dotyczącej aneksu podkreślali jedynie, że jego przyjęcie przez rząd wiąże się "ze zmianą wysokości wieloletnich zobowiązań budżetu państwa".

PKP Intercity planują w tej perspektywie zainwestować 2,5 mld zł. Pracują jednak nad aktualizacją strategii, więc ta kwota może się zwiększyć. "Przewoźnik ubiega się także o dofinansowanie projektów taborowych z funduszy Unii Europejskiej, dlatego obecnie nie można określić wysokości wsparcia oraz skutków finansowych dla budżetu państwa" - twierdzi Szymon Huptyś.

W konkursie zorganizowanym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych PKP Intercity walczą o 700 mln zł. Skala wzrostu dotacji zależy od tego, ile uda im się zdobyć.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP Intercity
wagon
lokomotywa
 • gutek – 26.09.2017

  z modernizacji 20 szt.EU07 to chyba nici

 • YbG – 26.09.2017

  Doplacicie i to słono doplacicie

 • www – 26.09.2017

  Naprawdę nie lepiej będzie ogłosić przetarg na obsługę określonych linii? Przynajmniej nowi przewoźnicy może zmusiliby IC do myślenia, a nie puszczania na długie trasy gruchotów i tylko z paroma wagonami na krzyż. A co? Ludzie nie mogą stać?! Ten kto jeździł koleją i został potraktowany nieraz jak śmieć długo do kolei nie wróci. Ale co tam, o wyższą dotację się wystąpi i już...

 • G.kolejarz – 26.09.2017

  Zobaczymy co z tego będzie. Dobrze jest że są pieniądze tylko ktoś musi pilnować żeby trafiły tam gdzie trzeba. Chodzi o to żeby przy okazji zakupów taboru nie oblowili się kolesie i cwaniaczkowie.

 • YbG – 27.09.2017

  Tak obopwimy sie za panstowe ...a patologia jeszcze sie przy tym ubrudzi

 • Wafel – 27.09.2017

  Lokomotyw na 160 jest wielki deficyt. Do tego bym dopłacił....

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.