TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dopłacimy do inwestycji w wagony i lokomotywy
PAP - Opublikowano: 26.09.2017 11:16:24 6 komentarzy
Dopłacimy do inwestycji w wagony i lokomotywy

4,5 mld zł - taką dotację miały otrzymać PKP Intercity w latach 2011-21. Dofinansowanie może jednak wzrosnąć bo trzeba odnowić tabor - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

4,5 mld zł - taką dotację miały otrzymać PKP Intercity w latach 2011-21. Dofinansowanie może jednak wzrosnąć bo trzeba odnowić tabor - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

W tym roku PKP Intercity dostaną 540 mln zł dotacji z budżetu państwa. W sumie w latach 2011-21 spółka miała z państwowej kasy dostać aż 4,5 mld zł. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) planuje jednak przedstawić Radzie Ministrów aneks do umowy dotyczącej dofinansowania publicznych usług świadczonych przez pasażerską spółkę (tzw. PSC). Dopłaty mogą wzrosnąć - czytamy w "Pulsie Biznesu".

"Zmiany planowane w umowie polegają na włączeniu do niej nowych taborowych projektów inwestycyjnych. Nowy lub zmodernizowany tabor będzie przeznaczony do obsługi obecnie wykonywanych przewozów pociągami TLK i IC" - informuje Szymon Huptyś, rzecznik MIB w rozmowie z gazetą.

Nie określono jeszcze precyzyjnie, o ile wzrośnie dotacja. Przedstawiciele resortu w zapowiedzi dotyczącej aneksu podkreślali jedynie, że jego przyjęcie przez rząd wiąże się "ze zmianą wysokości wieloletnich zobowiązań budżetu państwa".

PKP Intercity planują w tej perspektywie zainwestować 2,5 mld zł. Pracują jednak nad aktualizacją strategii, więc ta kwota może się zwiększyć. "Przewoźnik ubiega się także o dofinansowanie projektów taborowych z funduszy Unii Europejskiej, dlatego obecnie nie można określić wysokości wsparcia oraz skutków finansowych dla budżetu państwa" - twierdzi Szymon Huptyś.

W konkursie zorganizowanym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych PKP Intercity walczą o 700 mln zł. Skala wzrostu dotacji zależy od tego, ile uda im się zdobyć.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP Intercity
wagon
lokomotywa
 • gutek – 26.09.2017

  z modernizacji 20 szt.EU07 to chyba nici

 • YbG – 26.09.2017

  Doplacicie i to słono doplacicie

 • www – 26.09.2017

  Naprawdę nie lepiej będzie ogłosić przetarg na obsługę określonych linii? Przynajmniej nowi przewoźnicy może zmusiliby IC do myślenia, a nie puszczania na długie trasy gruchotów i tylko z paroma wagonami na krzyż. A co? Ludzie nie mogą stać?! Ten kto jeździł koleją i został potraktowany nieraz jak śmieć długo do kolei nie wróci. Ale co tam, o wyższą dotację się wystąpi i już...

 • G.kolejarz – 26.09.2017

  Zobaczymy co z tego będzie. Dobrze jest że są pieniądze tylko ktoś musi pilnować żeby trafiły tam gdzie trzeba. Chodzi o to żeby przy okazji zakupów taboru nie oblowili się kolesie i cwaniaczkowie.

 • YbG – 27.09.2017

  Tak obopwimy sie za panstowe ...a patologia jeszcze sie przy tym ubrudzi

 • Wafel – 27.09.2017

  Lokomotyw na 160 jest wielki deficyt. Do tego bym dopłacił....

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!