TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dolnośląskie przejmuje od PKP linię 341
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 14.12.2018 15:43:34
Dolnośląskie przejmuje od PKP linię 341 (foto: DSDiK)

Samorząd województwa dolnośląskiego przejął od PKP zarząd nad liną kolejową nr 341 z Bielawy Zachodniej do Dzierżoniowa. To linia, która była nieczynna od 40 lat; za rok mają wrócić na nią pociągi.

Samorząd województwa dolnośląskiego przejął od PKP zarząd nad liną kolejową nr 341 z Bielawy Zachodniej do Dzierżoniowa. To linia, która była nieczynna od 40 lat; za rok mają wrócić na nią pociągi.

Przejęta przez zarząd województwa trasa kolejowa będzie przedłużeniem połączenia z Wrocławia i Legnicy do Dzierżoniowa.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił w piątek podczas konferencji prasowej, że to pierwszy z 22 odcinków tras kolejowych na Dolnym Śląsku, które zostaną przekazane przez PKP samorządowi województwa. "Będzie to łącznie 400 kilometrów tras kolejowych, przywrócenie ruchu kolejowego na tych liniach znacznie poprawi komunikację na południu województwa" - powiedział Przybylski. Dodał, że przekazanie linii kolejowej samorządowi to element realizacji umowy koalicyjnej zawartej pomiędzy PiS i Bezpartyjnymi Samorządowcami na Dolnym Śląsku.

Szef KPRM Michał Dworczyk podkreślił, że przekazanie linii kolejowej to przykład dobrej współpracy skarbu państwa z samorządem. "W efekcie doprowadzimy do tego, że linia kolejowa, na której od lat 70 nie kursowały pociągi pasażerskie będzie służyć mieszkańcom Dolnego Śląska" - powiedział minister

Samorząd województwa szacuje, że remont linii kolejowej Bielawa – Dzierżoniów będzie kosztować 11 mln zł. Pieniądze mają pochodzić m.in. z funduszu kolejowego i funduszy unijny. Inwestorem i zarządcą linii będzie Dolnośląska Służba Dróg i Kolei. Pociągi na tę linię wrócą za rok.

Dworczyk poinformował, że do końca roku zostanie przekazana informacja na temat harmonogramu przekazywania samorządowi województwa dolnośląskiego kolejnych linii kolejowych.

To w sumie 22 odcinki o łącznej długości 400 kilometrów. Dzięki temu projektowi połączenia kolejowe mogą uzyskać m.in. cztery dolnośląskie uzdrowiska – Świeradów Zdrój, Lądek Zdrój, Szczawno Zdrój czy Przerzeczyn Zdrój. Komunikacja kolejowa będzie mogła powrócić też do Złotoryi, Lwówka Śląskiego, Kowar czy Stronia Śląskiego.

Samorządowym przewoźnikiem kolejowym są Koleje Dolnośląskie. Spółka dysponuje 57 pociągami; każdego dnia obsługuje 300 połączeń na terenie całego województwa.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP
dolnośląskie
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.