TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Do katowickiego lotniska już autobusem GZM. A kiedy pociągiem?
InfoRail.pl - Opublikowano: 13.12.2018 11:57:47
Do katowickiego lotniska już autobusem GZM. A kiedy pociągiem?

W cieniu ostatnich informacji, jakie pojawiły się na łamach InfoBus.pl, a dotyczyły połączeń autobusowych do katowickiego lotniska, warto również zapytać o połączenie kolejowe do tego portu lotniczego.

W cieniu ostatnich informacji, jakie pojawiły się na łamach InfoBus.pl, a dotyczyły połączeń autobusowych do katowickiego lotniska, warto również zapytać o połączenie kolejowe do tego portu lotniczego.

Zapytał poseł Kazimierz Matuszny, który Ministerstwu Infrastruktury postawił następujące pytania:

Czy Ministerstwo Infrastruktury przewiduje budowę i uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Katowicami a Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach?

Jakie środki i z jakich źródeł będą na to przeznaczone?

Kiedy ta inwestycja powstanie?

Co na to resort? Otóż jak podał wiceminister Andrzej Bittel inwestycja w zakresie budowy bezpośredniego połączenia aglomeracji śląskiej z lotniskiem Katowice Pyrzowice realizowana jest przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe w ramach projektu pn. "Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie". Zadanie jest ujęte na liście podstawowej w Krajowym Programie Kolejowym do 2023 roku w ramach projektu "Infrastrukturalne projekty aglomeracyjne finansowane z Funduszu Spójności". W dniu 19 września 2018 r. podpisana została umowa pomiędzy PKP PLK a Centrum Unijnych Projektów Transportowych o dofinansowanie tego projektu w ramach konkursu w działaniu 5.2 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Projekt obejmuje:

odbudowę linii, budowę nowych przystanków osobowych i przebudowę już istniejących,

elektryfikację linii na odcinku ok. 45 km i uzyskanie prędkości maksymalnej dla pociągów pasażerskich – 140 km/h, natomiast pociągów towarowych – 80 km/h,

podniesienie dopuszczalnego nacisku na oś do 221 kN/oś,

przystosowanie peronów do długości 150 m z możliwością rozbudowy.

Po wykonaniu niezbędnych prac linia kolejowa nr 182 ma być częścią szybkiej kolei łączącej Katowice z lotniskiem w Pyrzowicach i Zawierciem. Dojazd koleją do portu lotniczego w Pyrzowicach będzie możliwy zarówno od strony Tarnowskich Gór, jak i Zawiercia. Obecnie prowadzone są prace w zakresie opracowania dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla inwestycji. Ogłoszenie przetargu na roboty budowlane planowane jest na przełomie I/II kwartału 2019 roku. Szacunkowa wartość projektu wynosi 602,7 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2022.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
lotnisko
Katowice
PKP PLK