TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Do Helu pociągiem na wodór? Jest deklaracja tworząca Pomorską Dolinę Wodorową
InfoRail.pl - Opublikowano: 10.10.2019 16:45:48
Do Helu pociągiem na wodór? Jest deklaracja tworząca Pomorską Dolinę Wodorową

Wodór to paliwo przyszłości. Może napędzać nie tylko pociągi, ale i autobusy czy statki. Samorząd województwa podpisał deklarację tworzącą Pomorską Dolinę Wodorową. To porozumienie pozwoli rozwijać innowacyjne technologie energetyczne i paliwowe.

Wodór to paliwo przyszłości. Może napędzać nie tylko pociągi, ale i autobusy czy statki. Samorząd województwa podpisał deklarację tworzącą Pomorską Dolinę Wodorową. To porozumienie pozwoli rozwijać innowacyjne technologie energetyczne i paliwowe.

Deklaracja została podpisana 1 października 2019 r. Sygnatariuszami deklaracji są między innymi Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych oraz rady Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP 1 i 3).

Pomorska Dolina Wodorowa

O możliwościach rozwoju technologii wodorowej na pomorzu dyskutowano podczas zorganizowanej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym konferencji. Uczestnicy byli zgodni, że wodór to paliwo o wielu zaletach, zwłaszcza w kontekście malejących zasobów paliw kopalnych. Podpisana została specjalna deklaracja powołująca Pomorską Dolinę Wodorową. Porozumienie ma na celu rozwój sektora paliw wodorowych w regionie. Prowadzone będą wspólne działania badawczo-rozwojowe, które pozwolą maksymalnie wykorzystywać paliwa wodorowe pochodzące z odnawialnych źródeł energii. Proponowana będzie również ścisła współpraca z ośrodkami naukowymi i szkolnictwem zawodowym.  

Wspólne działania

Projekt Pomorskiej Doliny Wodorowej współtworzyć będą również rady dwóch Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Będą to rada ISP 1, która obejmuje technologie off-shore i portowo logistyczne oraz ISP 3 z obszaru technologii ekoefektywnych, produkcji paliw oraz budownictwa. W prace włączy się również Zarząd Morskiego Portu Gdynia i PKP Energetyka. To właśnie ten ostatni partner zaprezentował na targach w Gdańsku ogniwa paliwowe, które można zastosować w pociągach o napędzie spalinowym.

Hy-way to Hel

Właśnie z ogniwami paliwowymi związany będzie projekt tzw. uwodornienia transportu kolejowego pomiędzy Trójmiastem a Helem. Linia ta tylko na pewnym odcinku jest zelektryfikowana, a według niektórych ekspertów elektryfikacja odcinka Reda-Hel nie jest zasadna. Wyjściem może być właśnie skierowanie do jej obsługi pojazdów wodorowych. Rozwijany będzie również pomysł połączenia Półwyspu helskiego z portami Trójmiasta jednostkami napędzanymi paliwem wodorowym.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Hel
wodór
Pomorskie
 • Wojciech Koliński – 10.10.2019

  Zaraz z wrażenia bąka puszczę ;)

 • Łukasz Jóźwiak – 11.10.2019

  A nie lepiej CNG/LNG?

 • Marian Gosik – 11.10.2019

  Przewozy Regionalne żyją ostatnimi czasy fantazją

 • Michał Sobczak – 11.10.2019

  Może atom? Może postawią w Żarnowcu EA to hurtownia blisko będzie:)

 • Mariusz Woźniak – 11.10.2019

  A nie lepiej zelektryfikować i puścić EN57? ;)

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.