TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Deutsche Bahn zaprezentowały LINK-a w Dortmundzie. Oficjalnie [FILM]
- Opublikowano: 08.11.2018 11:04:52
Deutsche Bahn zaprezentowały LINK-a w Dortmundzie. Oficjalnie

Pesa Link został zaprezentowany przez przedstawicieli Deutsche Bahn podczas uroczystości 75 - lecia Bazy DB w Dortmundzie.

Pesa Link został zaprezentowany przez przedstawicieli Deutsche Bahn podczas uroczystości 75 - lecia Bazy DB w Dortmundzie.

To właśnie tam serwisowane są wyprodukowane przez bydgoską spółkę spalinowe LINKi, które już wożą pasażerów w rejonie Sauerland.

Prezentacja w Dortmundzie to oficjalne potwierdzenie wprowadzenia do ruchu pojazdów produkowanych przez PESA dla Deutsche Bahn na podstawie umowy ramowej podpisanej w 2012 roku, która zakłada, że DB sukcesywnie będzie zamawiać w Bydgoszczy pojazdy spalinowe dedykowane do ruchu regionalnego w wersji dwu i trzy członowej. Obydwa typy pojazdów uzyskały w tym roku homologację i zostały dopuszczone przez EBA do ruchu na terenie Niemiec.

W uroczystości w Dortmundzie uczestniczyli przedstawiciele władz regionalnych, Deutsche Bahn, PESA, a także liczna grupa pracowników DB, którzy na codzień zajmują się serwisem LINKów. w części oficjalnej głos zabrali przedstawiciele lokalnych władz, DB i Pesa.

"Wiele lat temu rozpisaliśmy przetarg, porównaliśmy oferty i wybraliśmy Pesa. Przeszliśmy razem długą drogę. Teraz czekamy na dostawę wszystkich pojazdów i rozmawiamy o współpracy w przyszłości" - Andree Bach , szef DB Regio Północnej Nadrenii Westfalii

"Był taki moment, gdy nie wierzyłem, że Pesa się uda, ale dzisiaj mogę powiedzieć, że cieszymy się że LINKi wożą pasażerów, jesteśmy z tych pojazdów bardzo zadowoleni" - Joachim Kunzel, szef Urzędu Przewozów Regionalnych Północnej Nadrenii Westfalii

" Ta oficjalna prezentacja to potwierdzenie zaawansowania realizacji kontraktu z DB. Oczywiście skupiamy się na produkcji i dostawie wszystkich zamówionych pojazdów, ale co dla nas równie ważne - rozmawiamy z DB o współpracy w przyszłości." - Krzysztof Sędzikowski, Prezes Pesa Bydgoszcz SA

W tej chwili PESA realizuje produkcję Linków zamówionych przez DB dla niemieckich regionów – Sauerland (SLN), Allgau (DNAG) i Hesji (Dreieich-OWDE) - w sumie dla tych trzech regionów powstaną 72 pojazdy - 23 dwuczłonowe /BR632/ i 49 trójczłonowych /BR633/. Pierwotnie było ich 71, ale pod koniec października DB dodatkowy pojazd dla regionu Allgau.

Do końca października do Niemiec wyjechało 21 pojazdów dwuczłonowych, 20 z nich jest już eksploatowanych w Dortmundzie, kolejny trafił do Frankfurtu. PESA Link kursuje już na trasach kolei Emschertal, Volmetal, Ardey, i Hönnetal-Bahn. Wiosną przyszłego roku Linki wejdą również do eksploatacji na liniach RE 17 (Hagen – Kassel-Wilhelmshöhe) oraz RE 57 (Dortmund – Winterberg – Brilon)

Pesa Link w zależności od liczby członów mają od 110 do 160 miejsc siedzących, w tym 12 w I klasie, są w pełni przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, z miejscami dla rowerów i mogą osiągać prędkość do 140 km/h.

Do tej pory PESA uzyskała 21 homologacji dopuszczających produkowane w Bydgoszczy pociągi do ruchu w 11 krajach. Pociągi Pesa wożą pasażerów, m.in. we Włoszech, Niemczech, Czechach, Litwie czy Białorusi, a tramwaje w Moskwie, Kijowie, Sofii, węgierskim Szeged i rumuńskim Cluj. W sumie firma dostarczyła zagranicę ponad 330 pojazdów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.