TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dąbrowa Górnicza ogłasza przetarg na centrum przesiadkowe i przebudowę infrastruktury
InfoRail.pl - Opublikowano: 06.04.2020 08:45:22
Dąbrowa Górnicza ogłasza przetarg na centrum przesiadkowe i przebudowę infrastruktury (fot: UM DG)

Gmina Dąbrowa Górnicza ogłosiła przetarg na budowę centrum przesiadkowego wraz z robotami towarzyszącymi.

Gmina Dąbrowa Górnicza ogłosiła przetarg na budowę centrum przesiadkowego wraz z robotami towarzyszącymi.

A te obejmują:

przebudowę infrastruktury kolejowej i drogowej w obszarze stacji Dąbrowa Górnicza, w tym likwidacji przejazdu kolejowo-drogowego kat. A w km 299,522 linii kolejowej nr 1 w ciągu ul. Konopnickiej,

budowę wiaduktu kolejowego/tunelu drogowego na wysokości ul. Kościuszki i ul. Limanowskiego oraz budowie przejścia podziemnego pod torami łączącego perony z budynkiem dworca i Centrum Przesiadkowym.

Prace te mają być zrealizowane w ramach projektu pn: "Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III".

Oferty na ich wykonanie można składać do dnia 17 kwietnia 2020 roku.

Prace powinny być zrealizowane do dnia 31 marca 2023 roku.

Kryteria wyboru stanowią:

Doświadczenie Kierownika Budowy oraz Kierowników Robót mostowych - Waga: 40

Cena - Waga: 60.

Wykonawca musi dysponować odpowiednim sprzętem:

a. co najmniej 1szt. – podbijarka samoniwelująca toru,

b. co najmniej 1 szt. – profilarka ław torowiska lub koparka dwudrogowa z osprzętem do profilowania ław torowiska i z osprzętem do profilowania skarp,

c. co najmniej 1 szt. – profilarka tłucznia lub zgarniarka tłucznia,

d. co najmniej 1 szt. – pociąg montażowy,

e. co najmniej 1 szt. – pociąg sieciowy,

f. co najmniej 1 szt. – palownica.

To już drugie podejście do realizacji tej inwestycji. Pierwszy przetarg nie wyłonił wykonawcy, ponieważ oferty przewyższyły 250 mln zł, czyli kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie inwestycji. Po pozytywnym rozstrzygnięciu aktualnego przetargu, planowany termin zakończenia robót to druga połowa 2023 r.

Komunikację publiczną trzeba dostosowywać do potrzeb mieszkańców, rozwijać ją i ułatwiać korzystanie z niej. Chodzi nam o takie rozwiązania, które pozwolą sprawnie przemieszczać się, dojechać do pracy, szkoły czy uczelni – zarówno w Dąbrowie, jak i w innych miastach aglomeracji. Mówiąc krótko: pociąg, autobus czy tramwaj muszą być łatwo dostępne, wygodne, docierać na czas w jak najwięcej miejsc, a przez to stanowić alternatywę dla samochodu. Zmiany w śródmieściu będą kolejnym krokiem w tym kierunku – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Przedsięwzięcie ma być realizowane wspólnie przez miasto i PKP PLK S.A. W jego ramach powstaną: parkingi po obu stronach torów – przy ul. Kościuszki i Limanowskiego(łącznie na 375 miejsc), tunel drogowy łączący te ulice, przejście podziemne prowadzące do parkingów i peronów, centrum przesiadkowe, do którego dojeżdżać będą autobusy, droga łącząca ul. Sobieskiego z ul. Kościuszki i ul. Kolejową, przejście podziemne w miejscu przejazdu przy ul. Konopnickiej i Kolejowej, który zostanie zlikwidowany. W ramach prac przebudowane będą także perony i tory przy stacji. Remont czeka ul. Kolejową, gdzie położona zostanie nowa nawierzchnia, wykonana będzie droga rowerowa, odnowione chodniki i oświetlenie.

Inwestycja w śródmieściu jest kolejnym elementem działań, zmierzających do wprowadzenia w mieście równowagi między ruchem samochodowym, rowerowym, pieszym i transportem zbiorowym. Do tej pory powstał m.in. tunel pieszo-rowerowy pod linią kolejową w Ząbkowicach. Na zlecenie Tramwajów Śląskich trwa generalna przebudowa torowiska wzdłuż ul. Kasprzaka. Spółka ma w planach modernizację całego dąbrowskiego odcinka torów, aż do granicy z Będzinem. Przykładem jest też oddane do użytku pod koniec 2017 roku rondo na skrzyżowaniu ul. Kolejowej i Konopnickiej oraz dobudowane połączenie z nim ul. Poniatowskiego. W Dąbrowie powstaje sieć dróg rowerowych, która obejmie miasto od granicy z Będzinem, przez centrum, Reden, Gołonóg aż do huty "Katowice", Ząbkowic i strefy inwestycyjnej w Tucznawie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Dąbrowa Górnicza
centrum przesiadkowe