TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Czy PKP przekaże działkę pod bazę Kolei Małopolskich?
InfoRail.pl - Opublikowano: 29.08.2018 11:14:35
Czy PKP przekaże działkę pod bazę Kolei Małopolskich?

Mamy stanowisko Ministerstwa Infrastruktury ws. działki, na której Koleje Małopolskie chciałyby zbudować swoją bazę. Niestety wynika z niego nie za wiele.

Mamy stanowisko Ministerstwa Infrastruktury ws. działki, na której Koleje Małopolskie chciałyby zbudować swoją bazę. Niestety wynika z niego nie za wiele.

Jak podał wiceminister Andrzej Bittel 22 listopada 2017 r. Koleje Małopolskie zwróciły się do tutejszego resortu o pomoc w uzyskaniu zgody na dzierżawę gruntu od PKP SA, w celu budowy zaplecza dla utrzymania taboru kolejowego województwa małopolskiego.

PKP SA nie przychyliła się do propozycji Kolei Małopolskich dotyczącej możliwość prawa pierwokupu przedmiotowej nieruchomości i zaproponowała 10-cio letni okres dzierżawy. Ponadto PKP SA poinformowała, że w odniesieniu do ww. gruntu zainteresowanie zgłosiła także spółka Przewozy Regionalne co, według wiceministra Bittela, oznacza konieczność przeprowadzenia z zainteresowanymi stronami negocjacji dotyczących dzierżawy nieruchomości.

I dalej Bittel stwierdził, że dobór odpowiedniego wariantu przeniesienia praw do nieruchomości należy do kompetencji Zarządu PKP SA. W przypadku zbywania nieruchomości będących w posiadaniu PKP SA, spółka kieruje się m.in. względami ekonomicznymi. Obowiązek ten wynika z racjonalnego gospodarowania majątkiem przedsiębiorstwa, tj. pozyskiwanie środków własnych na realizację inwestycji przewidzianych m.in. w ramach przyjętego przez PKP SA Programu Inwestycji Dworcowych.

Ponadto spółka realizuje Strategię PKP SA na lata 2016-2020 (z perspektywą do 2023 r.), której jednym z założeń jest racjonalne gospodarowanie gruntami spółki, w taki sposób aby zabezpieczyć jej potrzeby, a także potrzeby spółek zależnych od PKP SA, do pełnienia m.in. misji w kreowaniu innowacyjnych produktów transportowo–logistycznych – podał Bittel. W chwili obecnej PKP SA bada potrzeby związane z zapotrzebowaniem na nieruchomości o charakterze logistyczno–transportowym, jaki posiada przedmiotowa działka, co powoduje że nie można jednoznacznie przesądzić o oddaniu tej nieruchomości w dzierżawę podmiotom trzecim – stwierdził.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Małopolskie
Przewozy Regionalne
PKP SA
Małopolska
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.