TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Cztery wiadukty powstaną na Centralnej Magistrali Kolejowej
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 19.03.2020 16:45:08
Cztery wiadukty powstaną na Centralnej Magistrali Kolejowej

PKP Polskie Linie Kolejowe budują cztery wiadukty na trasie Centralnej Magistrali Kolejowej.

PKP Polskie Linie Kolejowe budują cztery wiadukty na trasie Centralnej Magistrali Kolejowej. Dwa z nich powstaną na terenie woj. świętokrzyskiego, a kolejne dwa w woj. łódzkim. Całkowita wartość inwestycji, których zakończenie planowane jest na 2021 rok, wyniesie ponad 104 mln zł.

Obok kursujących Centralną Magistralą Kolejową pociągów budowane są nowe wiadukty w Koziej Wsi i Motycznie (woj. świętokrzyskie) oraz w Zachorzowie Kolonii i Radwanie (woj. łódzkie). "Dzięki tym obiektom pociągi będą mogły zwiększyć prędkość powyżej 200 km/h. Sprawniejszy będzie ruch drogowy, wyeliminowane zostanie oczekiwanie kierowców przed rogatkami. Na każdym wiadukcie będą dwa pasy jezdni o szerokości trzech metrów. Skorzystają na tym piesi i rowerzyści, dzięki przewidzianej dla nich bezpiecznej ścieżce. Sprawną komunikację zapewnią drogi dojazdowe" – powiedziała PAP Izabela Miernikiewicz z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

W Koziej Wsi i Motycznie roboty są najbardziej zaawansowane. Gotowe już są po dwie z czterech podpór wiaduktów. Dźwigi i specjalistyczny sprzęt wykonał konstrukcje stalowe i betonowanie. Teraz wykonawca, po wzmocnieniu podłoża i przygotowaniu fundamentów, buduje kolejne podpory.

W Zachorzowie Kolonii i Radwanie kończy się wzmacnianie terenu pod nasypami drogowymi i zabezpieczenie nasypu kolejowego. Wykonawcy gromadzą materiał do budowy nasypów drogowych. W Radwanie rozpoczęto wykonywanie podpór.

Zakończenie prac przewidziano na 2021 rok. Całkowita wartość inwestycji wyniesie ponad 104 mln zł netto. To część większego projektu finansowanego ze środków budżetowych "Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa etap II".

Inwestycje PLK na Centralnej Magistrali Kolejowej skrócą czas podróży. Dostosowują linię do prędkości powyżej 200 km/h i zwiększają poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym.

W ubiegłym roku PLK zmodernizowały 14 obiektów na szlaku Idzikowice – Opoczno Płd. oraz stację techniczną w Idzikowicach. Trwa przebudowa obiektów inżynieryjnych na odcinku między Pilichowicami a Olszamowicami. Na koniec 2023 roku po wykonaniu wszystkich zaplanowanych prac na Centralnej Magistrali Kolejowej oraz uruchomieniu Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym, na linii CMK planowany jest przejazd pociągów z prędkością do 250 km/h.

Centralna Magistrala Kolejowa zapewnia połączenia między Warszawą, Krakowem, Katowicami i Wrocławiem. Pełni również ważną rolę w ruchu regionalnym dla mieszkańców województw: świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CMK
wiadukt
PKP PLK