TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Cockerill 503 na paradzie w Wolsztynie!
InfoRail.pl - Opublikowano: 20.04.2018 17:14:22 1 komentarz
Cockerill 503 na paradzie w Wolsztynie (foto: PKP CARGO)

Parowóz Cockerill 503 będzie można obejrzeć już 28 kwietnia w Wolsztynie – poinformowały PKP CARGO.

Parowóz Cockerill 503 będzie można obejrzeć już 28 kwietnia w Wolsztynie – poinformowały PKP CARGO.

Na stałe stacjonuje on w Fond-de-Gras w południowo-zachodniej części Luksemburga niedaleko Differdange na terenie parku kolejowego. Prowadzi tam krótkie pociągi turystyczne złożone z jednego lub dwóch wagonów. Cockerill 503 waży zaledwie 22 tony i ma tylko 4,9 m długości. Może rozwijać niewielką prędkość 25 km/h, a układ hamulcowy parowozu służy wyłącznie do hamowania samej lokomotywy.

XXV parada parowozów już za tydzień. W tym roku będzie można zobaczyć 11 parowozów pod parą. Swe wdzięki zaprezentują wolsztyńskie parowozy Ol49-59, Ol49-69 oraz Pt47-65, występujące gościnnie lokomotywy ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów w Pyskowicach oraz Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu, a także maszyny zagraniczne przybyłe z Niemiec, a nawet z Luksemburga. Ostatnia z nich w Polsce pojawi się po raz pierwszy. To wspomniany na wstępie parowóz Cockerill 503, wyprodukowany w Belgii w 1920 roku.

Paradzie towarzyszyć będzie wiele ciekawych wydarzeń. Przez cały weekend odbywać się będą przejazdy zabytkowymi składami z parowozem, a w industrialnej przestrzeni hali napraw podziwiać będzie można wystawę fotografii pochodzących z międzynarodowego konkursu "Parowozowe Impresje". Dzięki planowanemu na sobotni wieczór multimedialnemu widowisku "Światło, para i dźwięk", w którym lokomotywy grać będą główną rolę, zobaczyć je będzie można także w niecodziennej, wyjątkowej odsłonie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Wolsztyn
parowóz
PKP CARGO
  • Robert Grethmann – 20.04.2018

    Schöne

  • Kaszebe – 20.04.2018

    Smaczek! Ciekawe do kiedy będzie tam stacjonował?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !