TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Co z Muzeum Kolejnictwa?
InfoRail.pl - Opublikowano: 15.03.2018 11:30:48 1 komentarz
Co z Muzeum Kolejnictwa? (foto: KM)

Z kwestią przebudowy i modernizacji stacji Warszawa Główna wiąże się nierozłącznie ta, dotycząca Muzeum Kolejnictwa. Jak się jednak okazuje sprawa wcale nie jest taka prosta.

Z kwestią przebudowy i modernizacji stacji Warszawa Główna wiąże się nierozłącznie ta, dotycząca Muzeum Kolejnictwa. Jak się jednak okazuje sprawa wcale nie jest taka prosta.

Za przebudowę stacji Warszawa Główna odpowiadają PKP PLK. Ale już kwestia muzeum pozostaje poza kompetencjami spółki i nie wpisuje się w zakres prac.

Na pewno będą musiały być przestawione zabytkowe eksponaty – poinformował Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. Jak zaznaczył nie należy jednak łączyć modernizacji stacji Warszawa Główna z Muzeum Kolejnictwa. Merchel stwierdził, że proponowane są różne lokalizacje dla tego obiektu. Sam budynek muzeum nie koliduje z inwestycją PKP PLK. Nie jesteśmy właścicielem obiektu, nie zarządzamy eksponatami, te pytania należy skierować do zarządcy – stwierdził Merechel.

Optymistycznie zabrzmiała natomiast deklaracja Prezesa PKP PLK, że muzeum jest niezbędne i nie zniknie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
Muzeum Kolejnictwa
Warszawa
zabytek
  • Mirek – 20.03.2018

    Zepchnięcie zabytkowego taboru na zupełnie nieprzygotowany teren bez jakiegokolwiek zaplecza, praktycznie w krzaki, byłoby zbrodnią przeciwko narodowemu dziedzictwu kulturowemu. Jak na ironię dzieje się to w roku 90 - lecia muzealnictwa kolejowego i hucznych obchodów stulecia Niepodległej, dla rozwoju której polska kolej ma swój niekwestionowany wkład. To jest ostatnia chwila, aby instytucje odpowiedzialne za Muzeum opamiętały się. Świetlana super wizja muzeum na Odolanach wciąż pozostaje na papierze, a na Głównym ma miejsce cichy dramat. 170 lat historii kolei w milczeniu oczekuje na nadejście buldożerów. Taki armagedon fundują decydenci polskim zabytkom kolei. I nic tu nie pomoże tłumaczenie, że ta sprawa pozostaje poza kompetencjami polskiej kolei, bo to po prostu nie prawda. "Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości" - to cytat z Józefa Piłsudskiego. Nic dodać nic ująć. Panowie prezesi, ministrowie, konserwatorzy zabytków i inni współodpowiedzialni, Wy chyba chcecie, aby historii kolei uczyły nasze dzieci ościenne mocarstwa, które akurat o to potrafią należycie zadbać. Wstyd !

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !