TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Chińskich pociągów w Warszawie nie będzie. Tylko Newag z ofertą dla SKM
InfoRail.pl - Opublikowano: 14.02.2020 13:45:49 1 komentarz
Chińskich pociągów w Warszawie nie będzie. Tylko Newag z ofertą dla SKM

W piątek, 14 lutego br. minął termin składania ofert w postępowaniu przetargowym na zakup 21 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz z 7-letnim okresem utrzymania dla warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej.

W piątek, 14 lutego br. minął termin składania ofert w postępowaniu przetargowym na zakup 21 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz z 7-letnim okresem utrzymania dla warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. W przetargu wystartował tylko Newag, a wbrew doniesieniom medialnym nie pojawiła się oferta z Chin.

Producent za swoje usługi chciałby otrzymać 667 928 686 zł brutto (w tym 556 821 000 zł za dostarczenie pociągów i 111 103 686 zł za usługi utrzymania). Kwota, jaką stołeczny przewoźnik zamierzał przeznaczyć na realizację zamówienia to 779 328 000 zł brutto.

Zadaniem zwycięzcy przetargu będzie dostarczenie 15 pociągów o długości od 85 do 95 metrów oraz sześciu o długości od 70 do 77 metrów. Do jego obowiązków będzie należało także zapewnienie 48-miesięcznej gwarancji na każdy z pojazdów oraz ich utrzymanie przez siedem lat. W tym zakresie producent zobowiązany będzie również do wykonania okresowych przeglądów wszystkich pociągów oraz przeszkolenia pracowników warszawskiej SKM w ich obsłudze. Nowe pojazdy powinny łączyć się mechanicznie i pneumatycznie z taborem obecnie eksploatowanym przez Szybką Kolej Miejską.

Każdy z nowych pociągów będzie klimatyzowany i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Ponadto, na pokładzie każdego z pojazdów znajdzie się monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe, Wi-Fi, ładowarki USB oraz defibrylator AED. Wszystkie pojazdy powinny dotrzeć do SKM nie później niż 30 listopada 2022 r.

Pociągi wykorzystywane będą do obsługi już istniejących połączeń SKM, ale też do uruchomienia nowych linii.

Zakup pociągów wspierany jest przez Unię Europejską w ramach projektu "Rozszerzenie potencjału przewozowego kolei metropolitalnej na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego – Etap I", który został dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020 Priorytet V: "Rozwój transportu kolejowego poza TEN-T".


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
SKM Warszawa
Newag
  • DarekP – 15.02.2020

    Wygląda więc na to, że SMKW trafnie oceniło szansę na dostawę Elfów 2 i wybierając innego dostawcę ma większą pewność na zakończenie zakupów z sukcesem.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!