TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

CBA przeszukuje m.in. siedzibę PKP
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 19.12.2017 16:02:57 4 komentarze
CBA przeszukuje m.in. siedzibę PKP

Centralne Biuro Antykorupcyjne przeszukuje ponad 30 miejsc w całym kraju, m.in. biura małopolskiego senatora PiS i siedziby firm z branży nieruchomości w związku z porannymi zatrzymaniami pięciu osób w Małopolsce - dowiedziała się PAP w źródłach bliskich śledztwa.

Centralne Biuro Antykorupcyjne przeszukuje ponad 30 miejsc w całym kraju, m.in. biura małopolskiego senatora PiS i siedziby firm z branży nieruchomości w związku z porannymi zatrzymaniami pięciu osób w Małopolsce - dowiedziała się PAP w źródłach bliskich śledztwa.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził PAP, że przeszukiwania trwają m.in. w warszawskich siedzibach PKP, firm Griffin Real Estate, firmy deweloperskiej Echo Investment, w małopolskich biurach senatorskich ojca zatrzymanego wiceprezesa małopolskiej fundacji Grzegorza K. i w spółce Małopolskie Dworce Autobusowe (MDA) oraz mieszkaniach zatrzymanych.

Podczas działań zabezpieczane są dokumenty mające związek z działalnością korupcyjną, o którą podejrzewani są zatrzymani - dodał Kaczorek.

CBA w związku z trwającym od roku własnym śledztwem zatrzymało pięć osób. Jednym z zatrzymanych jest m.in. syn senatora PiS - Grzegorz K. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany na wtorkowym briefingu, czy rozmawiał już z senatorem Stanisławem Kogutem, ojcem zatrzymanego, odpowiedział, że jeszcze nie. Jak przypominają media Grzegorz K. został w 2010 r. skazany za ustawianie meczów piłkarskich.

Zatrzymani we wtorek zostali także: Przemysław K. prezes Griffin Real Estate, Mikołaj M. związany ze spółką Echo Investment oraz Marcin Sz. i Grzegorz F. ze spółki MDA - wynika z informacji PAP uzyskanych w Prokuraturze Krajowej i CBA.

"Zatrzymani przez CBA usłyszą zarzuty przestępstw o charakterze korupcyjnym w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach" - powiedział PAP prok. Arkadiusz Jaraszek z biura prasowego PK.

Kaczorek podał, że sprawa dotyczy korzyści majątkowych łącznie na kwotę 1,17 mln zł. Do zatrzymań doszło w wyniku własnych działań operacyjnych i śledczych krakowskiej delegatury CBA. "Były one prowadzone od roku w dwu wątkach korupcyjnego śledztwa na dużą skalę" - powiedział PAP Kaczorek.

Śledztwo CBA - podał Kaczorek - prowadzone jest w sprawie podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe, powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych.

O zarzutach dla zatrzymanych - dopóki sami ich nie usłyszą - nie chciał mówić rzecznik katowickiej prokuratury regionalnej Waldemar Łubniewski. "Po zakończeniu czynności przez CBA zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach i tu zostaną im przedstawione zarzuty w sprawie o charakterze korupcyjnym" - powiedział PAP prok. Łubniewski.

Zaznaczył, że po postawieniu zarzutów zostaną oni przesłuchani jako podejrzani.

Przeszukania CBA zmierzają do zabezpieczenia dokumentacji, kluczowej z punktu widzenia prowadzenia tego postępowania - dodał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CBA
PKP SA
 • elwu – 20.12.2017

  Koguty to płotki rzucone na żer, żeby zamydlić oczy wyborcom.

 • abc – 20.12.2017

  W tym samym czasie akcja z kogutami i pokazówka Nowa Strategia PKP IC. Dziecko widzi, co tu się dzieje. Nie wiadomo czy śmiać się płakać.

 • wuj – 20.12.2017

  @abc - a co takiego się dzieje? jakaś teoria, spisek?Kogut od lat miał układy /lub na nie się powoływał/. Wiele kasy i darów szło na prowadzone przez jego fundacje ośrodki dla niepełnosprawnych. W poprzedniej firmie przekazaliśmy do Stróż komputery /raczej z tych przechodzonych/. Prezes sam je tam zawiózł, widział ten ośrodek - był pod wrażeniem, a kompy się tam przydały. Było to ok 15 lat temu. Czy Kogut z tej pomocy skręcam coś dla siebie? Może. Również na jego prośbę firma ufundowała stypendium dla jakiegoś chłopaka-piłkarza ze Stróż (ok 1,5 kzł na 6 mcy). Nasz prezes był z nadania SLD, Kogut "kościółkowy" więc pewnie była to taka "Walka o tron" - był za SLD, przetrzymał pierwszy PiS a posunęło go PO.Mnie bardziej ciekawi co się stało z aferą z 2013 roku - audyt informatyczny w firmach związanych z PKP. Niby CBA coś węszyło ale ktoś ukręcił sprawie łeb.Dla przypomnienia: https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/afera-na-kolei-pkp-wydaly-27-mln-za-uslugi-warte-pol-miliona-sprawa-w-cba-polecialy-glowy,324693.html

 • abc – 20.12.2017

  @wuj "Walka o tron" - sam sobie odpowiedziałeś.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.