TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

CARGOUNIT z nowym finansowaniem na zakup 5 lokomotyw wielosystemowych
InfoRail.pl - Opublikowano: 31.07.2020 11:45:04
CARGOUNIT z nowym finansowaniem na zakup 5 lokomotyw wielosystemowych (foto: CARGOUNIT)

CARGOUNIT – największa polska firma zajmująca się wynajmem lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej – pozyskała finansowanie na zakup 5 lokomotyw wielosystemowych Vectron o wartości około 100 mln zł.

CARGOUNIT – największa polska firma zajmująca się wynajmem lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej – pozyskała finansowanie na zakup 5 lokomotyw wielosystemowych Vectron o wartości około 100 mln zł.

Finansowanie z Siemens Financial Services na zakup 5 nowoczesnych lokomotyw wielosystemowych Vectron charakteryzuje się elastycznością i długim okresem spłaty z 5 proc., roczną amortyzacją oraz brakiem wkładu własnego. Pożyczka udzielona CARGOUNIT posiada pakiet zabezpieczeń typowy dla finansowania zakupów taboru kolejowego w krajach Europy Zachodniej i jest zabezpieczona na finansowanych lokomotywach. To już kolejne źródło finansowania pozyskane w tym roku przez CARGOUNIT obok otrzymanego niedawno kredytu konsorcjalnego w wysokości blisko 280 mln złotych.

Jak podaje CARGOUNIT Vectron to nowoczesna lokomotywa trakcyjna, która pozwala na przekraczanie przez składy towarowe granic państw z odmiennym systemem zasilania, bez konieczności zmiany lokomotywy. Jest doskonałym rozwiązaniem dla przewoźników kolejowych przewożących ładunki w ruchu międzynarodowym, dzięki czemu można skrócić czas transportu ładunków koleją. CARGOUNIT zamówił 5 lokomotyw Vectron w ramach dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, dedykowanych na rozwój przewozów intermodalnych. Zakupione przez CARGOUNIT lokomotywy posiadają szeroką homologację obejmującą następujące kraje: Polskę, Niemcy, Austrię, Holandię, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Słowenię, Chorwację i Bułgarię. Dwie zakupione lokomotywy są dostosowane do prowadzenia przewozów w korytarzu Wschód-Zachód, zaś kolejne trzy do prowadzenia przewozów w korytarzu Północ-Południe.

CARGOUNIT otrzymał także dofinansowanie na zakup 5 lokomotyw Vectron w ramach konkursu Rozwój Transportu Morskiego, Śródlądowych Dróg Wodnych i Połączeń Multimodalnych, organizowanego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT).

Pozyskane przez CARGOUNIT z Siemens Financial Services środki na zakup 5 nowoczesnych lokomotyw wielosystemowych Vectron to ważny krok w kierunku poszerzenia dostępnych źródeł finansowania. Współpraca z Siemens Financial Services stanowi potwierdzenie, że CARGOUNIT jest wiarygodnym partnerem dla międzynarodowych instytucji finansowych, a Europa Środkowo-Wschodnia jest atrakcyjnym rynkiem wynajmu lokomotyw. Jesteśmy zdeterminowani, aby stale powiększać naszą flotę nowoczesnych lokomotyw, w tym w szczególności lokomotyw przeznaczonych do transportu intermodalnego w ruchu międzynarodowym. Rynek przewozów intermodalnych w ciągu ostatnich 5 lat rozwijał się w tempie blisko 14% rok do roku i spodziewamy się, że w kolejnych latach utrzyma blisko dwucyfrowe tempo wzrostu rok do roku wraz z inwestycjami w infrastrukturę kolejową i terminalową. Jesteśmy też przekonani, że inwestycje w nowoczesne lokomotywy są niezbędnym elementem dla realizacji celu neutralności klimatycznej poprzez obniżanie negatywnego wpływu transportu na środowisko – mówi Łukasz Boroń, Prezes Zarządu CARGOUNIT.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CARGOUNIT
lokomotywa. CUPT