TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Bydgoszcz chce szybkiej kolei
InfoRail.pl - Opublikowano: 10.03.2020 14:45:22
Bydgoszcz chce szybkiej kolei

W ramach konsultacji studium lokalizacyjnego Centralnego Portu Lotniczego przedstawiliśmy swoje uwagi dotyczące budowy szkieletu linii kolejowych dużych prędkości – poinformował bydgoski Urząd Miasta.

W ramach konsultacji studium lokalizacyjnego Centralnego Portu Lotniczego przedstawiliśmy swoje uwagi dotyczące budowy szkieletu linii kolejowych dużych prędkości – poinformował bydgoski Urząd Miasta. 

Propozycja budowy linii kolejowych w standardzie powyżej 200 km/h nie może pomijać Bydgoszczy – dodaje magistrat.

Studium lokalizacyjne Centralnego Portu Lotniczego przedstawia nie tylko bezpośrednie zadania związane ze skomunikowaniem portu z różnymi częściami kraju, ale również całościową koncepcję przebudowy krajowego systemu transportu kolejowego. Jednym z jej elementów jest wyznaczenie szkieletu linii dla systemu kolei dużych prędkości w Polsce. W Kujawsko-Pomorskiem koncepcja rządowej spółki zakłada budowę nowej linii o prędkości eksploatacyjnej co najmniej 250 km/h pomiędzy Włocławkiem i Grudziądzem i pomija Bydgoszcz w bezpośrednim połączeniu z CPK jak i Warszawą.

Może to znacząco wpłynąć na obniżenie konkurencyjności Bydgoszczy (wykluczenie transportowe), w stosunku do innych aglomeracji – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Programy budowy kolei dużych prędkości muszą uwzględniać włączenie Bydgoszczy w ten system. Bydgoszcz to ósme pod względem ludności miasto w kraju, ważny węzeł transportowy i logistyczny, miasto pełniące szereg funkcji ponadregionalnych i metropolitalnych, wzmocniony potencjałem całego obszaru metropolitalnego przemawia za koniecznością włączenia Bydgoszczy w program budowy kolei dużych prędkości. Stąd wniosek o modernizację linii kolejowej nr 18 łączącej Bydgoszcz z Toruniem i Włocławkiem oraz Piłą w standardzie 200km/h. Prezydent Bydgoszczy zaproponował ponadto objęciem zakresem inwestycji linii 203 (Piła-Krzyż) co pozwoli na stworzenie nowoczesnego szlaku kolejowego z portu lotniczego przez Bydgoszcz i  inne duże miasta regionu ze Szczecinem – dodaje.

Ponadto w konsultacjach zwrócono uwagę, że wśród inwestycji drogowych powiązanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym mówi się wyłącznie o odcinku drogi ekspresowej S10 pomiędzy planowaną obwodnicą Warszawy i Toruniem. Jako drogowa inwestycja towarzysząca powinna zostać wpisana budowa drogi ekspresowej S10 na całym odcinku od Warszawy, przez Toruń, Bydgoszcz, Piłę aż do Szczecina. W ten sposób droga skomunikuje wszystkie największe miasta z portem komunikacyjnym i stolicą. Znacząco poprawi to skomunikowanie Warszawy z północno zachodnią częścią kraju. W ten sposób poprawi się też dostępność Bydgoszczy, największego miasta, obecnie bez dogodnego dojazdu do autostrady A1 i A2.

Uwagi bydgoskiego Urzędu Miasta:

· Bydgoszcz w szkielecie systemu dla kolei dużych prędkości

· Linia CPK-Bydgoszcz-Szczecin w standardzie 200km/h

· Droga ekspresowa S10 budowana na całym odcinku Warszawa-Toruń-Bydgoszcz-Piła-SzczecinSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Bydgoszcz
CPK
KDP