Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Brakuje maszynistów na rynku, w Szczecinie będą ich kształcić

inforail
20.02.2018 11:31
0 Komentarzy

Obecnie na polskimrynku kolejowym brakuje ok. 2 tysięcy maszynistów, a do 2022 roku wiekemerytalny osiągnie kolejne 2,5 tysiąca maszynistów. OT Logistics, KolejBałtycka i Zespół Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie będą ich razemkształcić. Ale nie tylko.

Spółka OT Logistics, Kolej Bałtycka S.A. oraz Zespół SzkółNr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie podpisały dziś (20 lutego) umowę owspółpracy, której celem jest promocja szkolnictwa zawodowego orazprzeciwdziałanie skutkom luki pokoleniowej w zawodach kolejowych, m.in. wśródmaszynistów. Gościem specjalnym uroczystości podpisania umowy była AnnaZalewska, Minister Edukacji Narodowej.

Spółki z Grupy Kapitałowej OT Logistics oraz ZS Nr 4 wSzczecinie chcą współpracować m. in. przy organizacji praktyk zawodowych,promowaniu zawodów technicznych wśród uczniów i ich rodziców, opracowywaniuprogramów nauczania i dostosowywania ich do potrzeb rynku pracy. OT Logistics iKolej Bałtycka planują również przekazywać ZS Nr 4 sprzęt, narzędzia imateriały do ćwiczeń, a także otworzyć pracownię patronacką dla uczniów orazorganizować szkolenia dla kadry inżynierskiej zatrudnionej w szkole.

W skład Zespołu Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej w Szczeciniewchodzą Technikum Kolejowe (potocznie zwane „Kolejówką”) oraz Branżowa Szkoła IStopnia Nr 3. Instytucje przygotowują uczniów do pracy m. in. w zawodach takichjak technik elektryk, technik spedytor, technik automatyk, technik obsługiurządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik eksploatacji portów iterminali. Kształcenie zawodowe na wszystkich kierunkach prowadzą doświadczeninauczyciele, a szkoła zapewnia dostęp do nowoczesnych laboratoriów zawodowych.Szkoła współpracuje z innymi instytucjami edukacyjnymi (m. in. zZachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym) oraz pracodawcami.

Technikum Kolejowe wSzczecinie wchodzące w skład Zespołu Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej w Szczeciniejest szkołą otwartą na współpracę z pracodawcami. Umowa z Grupą Kapitałową OTLogistics otwiera nowy rozdział w rozwoju szkoły. Głównym celem jest wspieranieuczniów w wyborze kariery zawodowej. Chcemy by nasi absolwenci wchodzili narynek pracy z dużym bagażem specjalistycznej wiedzy nabytej podczas praktyk istaży zawodowych organizowanych w spółkach Grupy. Liczę też na owocnąwspółpracę zarówno w kształceniu młodzieży jak i w wymianie doświadczeńpomiędzy kadrą Grupy Kapitałowej i kadrą pedagogiczną szkoły – powiedziałPaweł Masłowski, Dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Szczecinie.

Umowa przyniesiekorzyści obu stronom – pozwoli na dalsze podwyższanie poziomu kształcenia w ZSNr 4 w Szczecinie, a jednocześnie pozwoli na stworzenie kadr, które będą mogływ przyszłości zasilić szeregi pracowników branży Transport-Spedycja-Logistyka -mówił Dariusz Trzciński, Prezes Kolei Bałtyckiej. „Wspierając kształcenie wZespole Szkół im. Armii Krajowej w Szczecinie działamy również na własnąkorzyść – liczymy na to, że uczniowie ZS Nr 4 w Szczecinie dzięki programowipraktyk zawodowych będą w przyszłości zainteresowani kontynuowaniem swojejzawodowej kariery w ramach Grupy Kapitałowej OT Logistics. Co prawda dziękirosnącym pensjom maszynistów widzimy obecnie na rynku zainteresowanie zawodem,jednak z uwagi na kryzys w szkolnictwie zawodowym w ostatnich dekadach lukapokoleniowa w tym zawodzie jest wyraźnie widoczna. Szacujemy np., że obecnie napolskim rynku kolejowym brakuje ok. 2 tysięcy maszynistów, a do 2022 roku wiekemerytalny osiągnie kolejne 2,5 tysiąca maszynistów – dodał DariuszTrzciński, Prezes Kolei Bałtyckiej.


Komentarze