TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Bittel: Plan zamknięć przewoźnicy będą dostawać jak najwcześniej
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 19.03.2018 09:11:22
Bittel: Plan zamknięć przewoźnicy będą dostawać jak najwcześniej

Wprowadzając zaliczki na materiały budowlane, osłabiliśmy wzrosty cen na rynku budowlanym - powiedział PAP wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Wprowadzając zaliczki na materiały budowlane, osłabiliśmy wzrosty cen na rynku budowlanym - powiedział PAP wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Bittel przypomniał, że PKP PLK w kontraktach z firmami przewidywała zaliczki na zakup materiałów, na tzw. zakup wyprzedzający. "Można było wcześniej nabyć materiał i uniknąć skokowego wzrostu cen" - zauważył wiceminister. "W ten sposób wprowadzając zaliczki, osłabiliśmy wzrosty cen na rynku budowlanym" - powiedział wiceminister.

"Oczywistym jest to, że programy inwestycyjne drogowe i kolejowe są duże. Jeszcze dwa lata temu firmy oczekiwały i żądały zamówień, ale ich nie było. Teraz jest ich dużo" - przypomina Bittel.

"Rynek odpowiada w ten sposób, że oferty składane w postępowaniach są coraz bliższe bądź równe, a czasem nawet trochę wyższe niż kosztorys inwestorski" - przyznał wiceminister.

Bittel dodał, że wcześniej ceny materiałów były niższe, bo nikt nie kupował, a producenci byli zainteresowani w dawaniu upustów. "Obecnie inwestycji jest dużo, rabatów nie ma, a dodatkowo cena trochę wzrosła" - zauważył Bittel.

Wiceminister przyznał, że PKP Cargo, które wozi materiały budowlane koleją "w tym roku zapisało w swoim planie wyższe kwoty przewozowe, co znaczy, że identyfikują możliwość zwiększenia liczby przewozów".

Przypomniał, że kolej jest modernizowana, co oznacza, że "wprowadza rozjazdy, ograniczenia w przejazdach", co jest problemem dla inwestorów. "W niektórych przypadkach wydłuża się czas dostawy kruszywa do budowy" - powiedział. "Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, że o wiele wcześniej będzie wiadomo, jaki będzie plan zamknięć, objazdów, żeby inwestor korzystający z przewozów cargo mógł skalkulować dostawy i ich ceny dużo wcześniej" - powiedział.

Ma być tak, że "plan ramowy zamknięć będzie przewoźnikom udostępniamy jak najwcześniej, z jak najdłuższą perspektywą" - powiedział wiceminister.

Zdaniem Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa w 2017 roku ceny większości materiałów budowlanych wzrosły o 20-30 proc. W wielu przypadkach zagrożona jest realizacja projektów, bo brakuje dostatecznej liczby środków transportu, dotyczy to szczególnie kolei. Zdaniem PZPB potrzeby sektora budowlanego w tym względzie zaspakajane są w 25 proc. Transport samochodowy jest droższy od kolejowego nawet o 170 proc.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Ministerstwo Infrastruktury
Andrzej Bittel
PKP CARGO
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.