TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Bieszczadzka Kolejka Leśna szykuje się na ferie
PAP - Opublikowano: 30.12.2014 13:40:19
Bieszczadzka Kolejka Leśna szykuje się na ferie

102 tys. osób przewiozła w 2014 roku wąskotorowa Bieszczadzka Kolejka Leśna. Jeśli będą chętni, wąskotorówka będzie kursować także podczas zimy - poinformował prezes fundacji zarządzającej BKL Mariusz Wermiński.

102 tys. osób przewiozła w 2014 roku wąskotorowa Bieszczadzka Kolejka Leśna. Jeśli będą chętni, wąskotorówka będzie kursować także podczas zimy - poinformował prezes fundacji zarządzającej BKL Mariusz Wermiński.\'Podczas zimowych ferii szkolnych, czyli pod koniec stycznia i w lutym, uruchomimy kursy w każdą sobotę. Możliwe jest również zamówienie pociągu przez grupy zorganizowane w inne dni tygodnia\' - powiedział Wermiński.Podróże leśną kolejką w okresie zimowym dla turystów rozpoczęto w 2011 r. Lokomotywa Lyd2 ciągnie wagoniki –zabudowane i odkryte ogrzewane umieszczonym w środku wagonu piecem na drewno. \'Chcąc nawiązać klimatem do popularnych kuligów na stacji rozpalimy ognisko i podamy gorące napoje\' –dodał prezes BKL.W 2014 roku kolejka przewiozła 102 tys. pasażerów. Zdaniem Wermińskiego, \'kończący się rok można uznać za rekordowy\'. \'Atrakcyjność kolejki sprawia, że możemy zgromadzić więcej środków, które przeznaczane są na konserwację i modernizację torowiska, taboru kolejowego oraz budynków stacji\' –powiedział.W sezonie letnim kolejka jeździ z Majdanu k. Cisnej do Przysłupia i z Majdanu do Balnicy. Pierwsza trasa liczy 12 km, a druga 9 km.Wśród podróżnych dużą popularnością cieszy się skład, który ciągnie parowóz Kp-4, który dwa lata temu, po wielu latach przerwy, wrócił na trasę kolejki. Drugi parowóz tej serii jest eksponowany w zorganizowanym przez fundacje BKL skansenie. Bieszczadzka kolejka wąskotorowa powstała 1898 r. Przez dziesięciolecia służyła do transportu drewna. W 1994 roku ze względów ekonomicznych kolejkę wyłączono z eksploatacji. W 1996 r. utworzona została Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która postanowiła utrzymać zabytkową kolejkę w ruchu i poprzez organizację przewozów osobowych uczynić z niej atrakcję turystyczną.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
BKL
Cisna
Majdan
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.